W Gim3 festiwal nauki 10nazjum nr 2 w Nisku, 1 grudnia odbył się 3 Festiwal Nauki Klubów Młodego Odkrywcy. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”, w dynamicznych układach tanecznych przedstawił dwa żywioły – „Ogień” i „Wodę”, tym samym przybliżając tematykę nauk przyrodniczych i wprowadzając w klimat Festiwalu. W przestrzeni wystaw, powstałej specjalnie na potrzeby Festiwalu na sali gimnastycznej, przygotowano ok. 50 stoisk. Młodzież z KMO przeprowadzała doświadczenia, w których przenikały się treści z fizyki, chemii, biologii i geografii.

Klub „MAŁY FIZYK” z Gimnazjum nr 1 w Nisku przygotował wiele ciekawych eksperymentów. Doświadczenie „Pasta dla słonia” cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a prezentowało proces rozkładu nadtlenku wodoru – reakcję, która jest procesem egzoenergetycznym. Uczniowie prezentowali „Fontannę  Herona”  i tłumaczyli jak to możliwe, że woda sama tryska do góry. Nad stolikami „Małego Fizyka” unosił się „Wirujący pierścień z baloników”, na przykładzie, którego uczniowie przybliżyli prawo Bernoulliego
i wytłumaczyli lewitację baloników. Uwagę zwracał model  szkieletu człowieka, przy którym można było się dowiedzieć, co się dzieje, gdy nasze kości zostaną pozbawione podstawowego budulca – wapnia i jak wentylujemy nasze płuca. Pokazano również zasadę działania oczyszczalni ścieków i zjawisko konwekcji. Wśród najmłodszych, największym zainteresowaniem cieszyła się „ciecz nienewtonowska”. Dla dzieciaków to był prawdziwy szał!

Klub „DA VINCI” z Gimnazjum nr 2 zaproponował doświadczenia z wodą i powietrzem, wykazując istnienie ciśnienia i wykorzystanie go w życiu codziennym, np. stawianie baniek, picie napojów przez słomkę, gaszenie płomienia świecy. Model turbiny wodnej i silnika pozwolił wyśnić przemianę jednej formy energii na drugą. W doświadczeniu „siła papieru” dzieci i gimnazjaliści mieli do czynienia z zależnością między siłą nacisku ciał a powierzchnią, na którą to ciało naciska.

KMO „DELTA3” z Gimnazjum nr 3 podczas zabaw z elektrostatyką demonstrował jak wprawiać w ruch metalowe puszki i papierowe tulejki oraz pokazał lewitujące wstążki. Na stoliku obok uczniowie badali kiedy woda będzie dobrym przewodnikiem prądu elektrycznego, wyjaśniali zjawisko konwekcji podczas mieszania kolorowych cieczy oraz za  pomocą soku z czerwonej kapusty wykazywali w jakich produktach znajduje się skrobia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska robotyki i modelarskie. Uczniowie z Zespołu Szkół im. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym prezentowali roboty, które startowały w światowym finale Konkursu Budowy i Programowania Robotów na Florydzie. Uczestnicy 3 Festiwalu Nauki mogli również sprawdzić się w roli konstruktora i operatora robotów. Przy stoisku modelarskim nie tylko można było podziwiać wspaniałe prace dzieci, przedstawiające rycerzy na koniach, kozaków na wozach, słonia, żyrafy, ale również popracować warsztatowo. Na festiwalu można było skorzystać ze szkolenia udzielania pierwszej pomocy. Ratownicy Medyczni z Niska fachowo objaśniali procedury postępowania w takich sytuacjach.. Dla najmłodszych, harcerze Hufca ZHP Nisko przygotowali wiele atrakcji: malowanie twarzy, gry edukacyjne, dekoracje balonowe. Animatorzy przeprowadzili konkurs wiedzy o znanych fizykach i wynalazcach, postaciach przedstawionych przez uczniów pierwszej klasy gimnazjalnej.

Festiwal odbył się w ramach realizowanego projektu „I ty możesz prowadzić badania naukowe”, finansowanego przez Gminę i Miasto Nisko. Jego celem było przedstawienie efektów pracy uczniów, realizujących projekt, popularyzowanie różnych form przekazu nauki i techniki oraz wyzwolić wyobraźnię i kreatywność młodych ludzi. Adresowany był przede wszystkim do dzieci i młodzieży, jak również do całych rodzin, co pozwoliło na przeżycie wspólnej naukowej przygody.

Organizatorami Festiwalu były Gimnazjum nr 2 w Nisku i niżańskie Kluby Młodego Odkrywcy, a całość zarejestrowała TVK „Stella” ze Stalowej Woli.

                                                                                                                      Anna Dybka

Galeria zdjęć