piknik lowiecki 78Za nami pierwszy Niżański Piknik Łowiecki, który został zorganizowany przez NCK „Sokół” i Urząd Gminy i Miasta Nisko we współpracy z Kołami Łowieckimi: „Bażant” Nisko, Knieja „Stalowa Wola”, „Głuszec” Tarnobrzeg, „Sygnał” Nisko oraz Nadleśnictwem Rudnik.

Impreza miała na celu ukazanie, że łowiectwo to nie tylko polowanie, ale wiele innych aspektów jak: hodowla, obcowanie z przyrodą czy kultura łowiecka.

Piknik rozpoczęła prezentacja sztandarów Kół Łowieckich „Bażant”, „Sygnał” i „Gawra” Rudnik oraz krótkie przedstawienie historii łowiectwa na terenie niżańskim. Po czym Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Julian Ozimek, podziękował przedstawicielom kół łowieckich i nadleśnictwa wręczając pamiątkowe statuetki. Kolejnym punktem programu był występ Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „RARÓG” działającego przy Okręgowej Radzie Łowieckiej w Tarnobrzegu, który zaprezentował sygnały myśliwskie łączące trzy sfery: komunikacyjną, obrzędową i artystyczną. Następnie pani Olga Krasoń - Honorowy Sokolnik Koła Łowieckiego „Głuszec” Tarnobrzeg zaprezentowała unikalną sztukę jaką jest sokolnictwo. Po sokołach na scenie zagościły psy ras myśliwskich, o których opowiedziała lekarz weterynarii pani Martyna Macko, świadcząca usługi weterynaryjne w lecznicy KAMA w Stalowej Woli.

Następnie odbył się koncert Chóru Myśliwskiego „Knieja” działającego przy Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu. W skład chóru wchodzą myśliwi polujący w okręgu zamojskim pod kierownictwem pana Józefa Magryty.

Po wysłuchaniu pieśni myśliwskich i nie tylko, Park Miejski wypełniły „Jesienne echa kniei” w wykonaniu Zespołu „Raróg” oraz wabiarzy Romana Kotziana, Mateusza Dąbka, Krzysztofa Kolano. Odgłosy jeleni byków wydawane podczas godów – rykowiska, okraszone sygnałami myśliwskimi i odpowiednim komentarzem Marcina Tarnawskiego wzbudziły wielkie zainteresowanie.

Kolejno na scenie gościliśmy dwóch myśliwych, panów Krzysztofa Celucha i Andrzeja Ładę, których wystawy fotografii „Klimaty Puszczy Sandomierskiej Mai i Krzysztofa Celuchów” oraz „Tropem wspomnień”. mogliśmy podziwiać na skwerach Parku Miejskiego. Andrzej Łada to artysta fotografik, członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Fotografików. Autor i współautor wielu albumów i wystaw fotograficznych. Odznaczony za swą działalność artystyczną medalem „Gloria Artis”. Krzysztof Celuch to myśliwy i fotograf mieszkający w naszym powiecie. Jest wiceprezesem Związku Polskich Fotografów Przyrody i prezesem Wojskowego Koła Łowieckiego Sygnał w Nisku. Autor i współautor kilku albumów fotograficznych, głownie przyrodniczych i etnograficznych, najczęściej o Puszczy Sandomierskiej. Ponowie opowiedzieli zgromadzonej publiczności o swojej pasji, jaką jest łowiectwo i fotografia.

Kulminacją Niżańskiego Pikniku Łowieckiego był koncert Orkiestry Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka, którą tworzą dzieci i młodzież z powiatu staszowskiego. Formacja ta to pierwszy tak młody big-band w Polsce, którego średnia wieku grających to 13 lat (6-18 lat). Zespół poprowadziła dyrygent, pani Alicja Urbanowicz.

podczas pikniku dostępnych było wiele atrakcji takich jak: wystawy trofeów myśliwskich w namiotach wystawionych przez Koła Łowieckie i Lasy Państwowe, stoisko wydawnictwa „Mirczumet”, degustacje potraw z dziczyzny, konkurs wiedzy przyrodniczej dla najmłodszych Leśne Koło Fortuny, wystawa Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej oddział w Rzeszowie, stoisko firmy Kama ze Stalowej Woli, stoisko firmy Wadera produkującej ubrania z motywami myśliwskimi dla dzieci, stoisko Centrum Kształcenia Torus - Oddział w Stalowej Woli, na którym malowano buźki i  pokazywano alpaki, przejażdżki bryczką ze stadniny Polonia Kłyżów, stoisko Stowarzyszenia Pszczelarzy "Wójczyc" w Jeżowem oraz stoiska z rękodziełem artystycznym.

Radosław Maziarz

Galeria zdjęć