spotkanie z historia 14Trwają obchody jubileuszowe z okazji 85-lecia nadania praw miejskich Nisku. W ubiegłym tygodniu, 8 maja odbył się panel historyczny w ramach „Podwieczorków przy kominku”, a w ostatni weekend w Parku Miejskim przygotowano „Spotkanie z historią Niska”.

Rok 2018 dla Niska ma być pełen ciekawych wydarzeń za sprawą 85-lecia nadania praw miejskich. W organizację obchodów zaangażowali się wspólnie m.in. pracownicy Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Urzędu Gminy i Miasta.

Podwieczorki przy kominku to pierwsza z cyklu imprez, które mają na celu przybliżenie mieszkańcom gminy historycznych ciekawostek dotyczących Niska. Podczas spotkania, które odbyło się 8 maja w Zielonym Dworku prelegentami byli historyk i nauczyciel akademicki dr Konrad Krzyżak, pasjonat historii i regionalista Mieczysław Barnat oraz fotograf i kolekcjoner fotografii z przeszłości Julian Wraga. Licznie zgromadzeni niżanie mogli również oglądać ciekawą wystawę okolicznościową.

Kolejną ciekawą propozycją przygotowaną z okazji jubileuszu było „Spotkanie z historią Niska” które odbyło się 13 maja w Parku Miejskim im. Marii i Oliviera Ressequier w Nisku. Tym razem można było pozwiedzać ciekawe zakątki miasta i przy okazji wysłuchać ciekawostek na ich temat. Po „historycznym spacerze” przyszedł czas na występy. Jako, że nazwa Parku Miejskiego zobowiązuje, stad dla publiczności uczniowie PSP nr 3 w Nisku przygotowali tradycyjny taniec „Polonez” z hrabiną. Później na scenie gościł chór seniorów „Echo”, a wieczorem odbył się koncert zespołu „Póki Co”.

To jednak nie koniec, bowiem już 26 maja zaplanowana została dla wszystkich chętnych wycieczka rowerowa szlakiem ważnych inwestycji z cyklu „Odkrywanie Niska”. Trasa przejazdu obejmuje Nisko, Racławice, zbiornik wodny w Podwolinie, Kończyce i Nowosielec. Start o godzinie 10.00 z Plant Miast Partnerskich w Nisku.

zdjęcia: Marian Pelic

 Galeria zdjęć