komo na czarnieckim22 maja 2016 r. w Parku Miejskim w Nisku na zaproszenie organizatorów imprezy plenerowej „Majówka z Czarnieckim, czyli nauka integruje pokolenia” niżańskie Kluby Młodego Odkrywcy przygotowały stanowiska interaktywne. W tym dniu Park rozbrzmiewał nie tylko muzyką, ale przede wszystkim rozmowami, pytaniami i dyskusjami na temat otaczającej nas przyrody.

Licznie przybyli mieszkańcy miasta mieli niepowtarzalną okazję skorzystać z przygotowanych wielu atrakcji. Na scenie amfiteatru prezentowane były pokazy chemiczne, występy artystyczne i spotkanie z  żeglarzami. Wzdłuż alejek rozstawiono stoiska z różnorodną paletą tematyczną, przez nauki przyrodnicze i techniczne do małej gastronomii.

Stanowiska KMO cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Każdy klub przygotował  interaktywne doświadczenia. Członkowie KMO DELTA3 wraz z opiekunem p. Jackiem Piotrowskim z Gimnazjum nr 3 przygotowali stanowisko, na którym odwiedzający zobaczyli jaki jest wpływ różnych czynników m.in. soli drogowej na wzrost roślin, zadziwiające właściwości, sprężystość i wytrzymałość kurzych jaj. Demonstrowali zjawisko indukcji magnetycznej i jak je wykorzystać w praktyce, „chemiczne jojo” i „lava lamp”, reakcje ludzkich zmysłów na różne bodźce oraz model mikrofonu zbudowany z rysików grafitowych i przekonywali wszystkich, że „mrówki tupią”. Najmłodsi mieli zapewnioną zabawę kolorami tzw. „atramentami sympatycznymi”.

W Pikniku swój udział zaznaczył Klub Młodego Odkrywcy „DA VINCI” z Gimnazjum nr 2 wraz z opiekunem p. Anną Dybką. Młodzi naukowcy prezentowali i objaśniali różnorodne eksperymenty fizyczne. W „świecie smaków” atrakcją było rozpoznawanie owoców i soków, zdając się tylko na swoje kubki smakowe, można było zobaczyć tornado w butelce i tornado ognia, odpowiedzieć na pytanie jak „przykleić” szklanki do balonu i czy woda może płynąć do góry? Proponowane doświadczenia pozwalały poznać tajemnice hydrostatyki i aerostatyki, np. dlaczego jajko pływa lub tonie, jak rękawicę napełnić powietrzem i gdzie jest środek ciężkości. Wiele frajdy sprawiły bańki mydlane i poszukiwanie szpilki w piasku, „czarne węże” i „Łóżko Fakira”.

KMO „Mały Fizyk” z Gimnazjum nr 1, którego opiekunem jest p. Danuta Nycz zaproponował ciekawe doświadczenia z wodą, z wykorzystaniem modelu śruby Archimedesa i koła wodnego, w którym wykorzystano zamianę energii wody na ruch samochodziku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kolorowe drinki, gdzie za efekt odpowiada gęstość poszczególnych cieczy oraz „biwakowy prysznic”, którego zastosowanie jest nieocenione na polu campingowym. Wrażeń wzrokowych dostarczały „mleczne obrazy”, doświadczenie wykorzystujące napięcie powierzchniowe. Dzieci z dużym zainteresowaniem sprawdzały właściwości cieczy nienewtonowskiej i przekonały się, że powietrze zawiera dwutlenek węgla.

Przy wszystkich stanowiskach dzieci chętnie zamieniały się w naukowców, asystowały przy doświadczeniach i mogły liczyć na cierpliwość rodziców oraz pomoc gimnazjalistów działających w Klubach. Prezentacje adresowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży przykuwała uwagę całych rodzin, co pozwoliło im na przeżycie wspólnej naukowej przygody. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i stworzenie dla mieszkańców Niska ciekawej propozycji organizacji czasu oraz Panu Burmistrzowi Julianowi Ozimkowi i Pani Burmistrz Teresie Sułkowskiej za wspieranie działalności KMO.

tekst: Anna Dybka