wystawa sky 17W niedzielę, 18 listopada 2018 r., w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji została otwarta wystawa malarstwa Elżbiety Boukourbane.

Pani Elżbieta jest rzeźbiarką, malarką, poetką, absolwentką Instytutu Malarstwa, Rzeźby, Grafiki i Architektury w Sankt Petersburgu. Jest mieszkanką Niska, autorką wielu pomników i tablic pamiątkowych ważnych dla miasta. Swój dorobek prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.

Artystka uległa ostatnio silnej fascynacji życiem ludzi gór. Zainspirowana siłą pasji zdobywców najwyższych szczytów świata, w tym kolejami losów wybitnego polskiego himalaisty oraz jego rodziny namalowała cykl obrazów poświęcony Maciejowi Berbece i jego żonie Ewie Dyakowskiej-Berbece. Wystawa obrazów, namalowanych w wyrazistej błękitnej tonacji nosi tytuł „W NIEBIE – SKY”.

Podczas otwarcia wystawy pani Elżbieta opowiadała o swoich inspiracjach i emocjach towarzyszących tworzeniu obrazów. Gościem specjalnym tego wieczoru był Stanisław Berbeka, który przyjechał do nas, by zaprezentować swój film o ojcu Macieju Berbece pt. „Dreamland”.

Kameralna impreza miała swój niepowtarzalny klimat. Dzięki obrazom i filmowi mogliśmy przez moment poczuć przestrzeń i pieśń gór. Jak podkreśliła podczas wernisażu Alicja Sochacka, dyrektor NCK „Sokół”, wystawa malarstwa Elżbiety Boukourbane otwiera cykl wystaw twórczości naszych rodzimych artystów. Chcemy, by w Niżańskim Centrum  Historii i Tradycji prezentowali się najzdolniejsi mieszkańcy Niska i okolic.

Wystawę „W NIEBIE – SKY” można oglądać do 14.12.2018 r. w godzinach pracy NCHiT (Nisko, ul. Kościuszki 1). Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.

Niżańskie Centrum Historii i Tradycji

Galeria zdjeć