osp zarzecze pomaga uchodzcom 17Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej” jako koordynator wolontariatu pomocy uchodźcom z Ukrainy na terenie Powiatu Niżańskiego, skierowała 1 marca pierwszą grupę wolontariuszy do Punktu Recepcyjnego w Równi.

W składzie grupy znaleźli się Mariusz Patrzyk i Kamil Piskorowski z OSP Zarzecze, Artur Koszałka z Podkarpackiego Klubu Turystyki Górskiej "Trepik" w Zarzeczu oraz Sławomir Leśniewski. Dzięki Burmistrzowi Gminy i Miasta Nisko grupa mogła pojechać samochodem będącym na wyposażeniu OSP Zarzecze. Dodatkowym atutem zespołu była możliwość zabrania namiotu pneumatycznego z nagrzewnicą, który na stan jednostki pozyskany został z programu RPO.

Pierwszego dnia wolontariusze zajęli się pomocą przy rejestracji w punktach. Rozłożony namiot pełnił formę przedsionka, dzięki któremu oczekujący na rejestrację nie marzli.

Transportem z granicy do punktów recepcyjnych zajmowała się Państwowa Straż Pożarna w Ustrzykach Dolnych. Nadmienić należy, że i na tym odcinku działań zauważony został potencjał OSP Zarzecze. Z uwagi na posiadanego „busa” jednostka została zadysponowana jako jedyna OSP do wspólnych działań z PSP.

Nie wszyscy wolontariusze należą do OSP, dlatego nastąpił podział obowiązków. Druhowie OSP zajęli się transportem uchodźców, a pozostali pomagali na hali sportowej w Ustrzykach Dolnych przy sortowaniu darów. Pomagali również przy rozładunkach oraz przygotowaniu i załadowaniu artykułów na front.

Dwa ostatnie dni OSP Zarzecze koordynowała zaopatrzenie punktów dla uchodźców na przejściu granicznym w Krościenku.

Po skończonej akcji OSP Zarzecze podziękowało Gminie Nisko za sprzęt, który znajduje się na stanie jednostki. Dzięki niemu druhowie mogą nieść pomoc nawet w tak nieprzewidywalnych tragediach ludzkich.

OSP Zarzecze – M. Patrzyk

osp zarzecze pomaga uchodzcom 1osp zarzecze pomaga uchodzcom 2osp zarzecze pomaga uchodzcom 3osp zarzecze pomaga uchodzcom 4osp zarzecze pomaga uchodzcom 5osp zarzecze pomaga uchodzcom 6osp zarzecze pomaga uchodzcom 7osp zarzecze pomaga uchodzcom 8osp zarzecze pomaga uchodzcom 9osp zarzecze pomaga uchodzcom 10osp zarzecze pomaga uchodzcom 11osp zarzecze pomaga uchodzcom 12osp zarzecze pomaga uchodzcom 13osp zarzecze pomaga uchodzcom 14osp zarzecze pomaga uchodzcom 15osp zarzecze pomaga uchodzcom 16osp zarzecze pomaga uchodzcom 18osp zarzecze pomaga uchodzcom 19osp zarzecze pomaga uchodzcom 20osp zarzecze pomaga uchodzcom 21osp zarzecze pomaga uchodzcom 22