plakat ikonyNiżańskie Centrum Kultury "Sokół" zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy Oblicza Ikony, które odbędzie się 19.03.2022 r. (sobota) o godz. 17:00 w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji.

Na wystawie zaprezentujemy prace wykonane przez pięciu autorów. Wśród nich są zarówno ikony wykonane tradycyjną techniką, jak i obrazy inspirowane ikonami. Mimo, że ikony opierają się na pewnych niezmiennych kanonach, każdy autor widzi dany motyw indywidualnie i nadaje ikonie własny, szczególny rys.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 19.03. do 29.04.2022 r.

Autorzy:

Urszula Olszowa – mieszkanka Majdanu Golczańskiego, absolwentka Wydziału Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pracuje w poradni rodzinnej jako doradca życia rodzinnego. Prywatny czas poświęca własnej rodzinie oraz pasji pisania ikon. Ikonopisarstwo traktuje nie tylko jako sztukę, ale przede wszystkim miejsce spotkania z Panem Bogiem i świętymi. Twórczość prezentowała podczas kilku plenerowych wystaw. Jej pasję dzielą dwie najstarsze córki Karolina i Maria, które w wieku 10 i 11 lat rozpoczęły przygodę pisania ikon na warsztatach ikonopisarskich w Przemyślu. Na wystawie w NCHiT zobaczyć można 12 prac Urszuli Olszowej oraz 9 prac Karoliny i Marii, wykonanych w latach 2017-2022.

Adam Szybka - mieszkaniec Niska, zawodowo realizuje się w branży drukarskiej. Rysowaniem i malowaniem zajmuje się od najmłodszych lat. Tworzeniem obrazów w konwencji ikon zainteresował się podczas wielokrotnych wypadów w Bieszczady. Zafascynowało go piękno ikon i specyfika ich tworzenia, zakładająca pewną powtarzalną schematyczność, dająca jednak przestrzeń dla wyrażenia siebie. Niektóre ze swoich prac maluje na nietypowych podłożach i przedmiotach, co daje ciekawy efekt przenikania sacrum i profanum. Czuje się gotowy, by wkrótce rozpocząć przygodę z tradycyjnym ikonopisarstwem. Na wystawie w NCHiT prezentuje 12 prac wykonanych w okresie 2019-2022. To pierwsza wystawa twórcy.

Natalia Turek - mieszkanka Tarnobrzega, z wykształcenia muzykolog o specjalności liturgicznej. Pisania ikon nauczyła się od malarki Mileny Pelc, absolwentki Liceum Plastycznego w Nałęczowie, konserwatorki i restauratorki dzieł sztuki. Pracę nad ikoną postrzega jako doświadczenie, które pozwala na obcowanie ze świętymi niejako twarzą w twarz. Według niej ikony kryją w sobie niezwykłe historie. Świat duchowy i materialny łączą się ze sobą, nie potrzeba wyjaśnień, aby go zrozumieć. Wystawa w NCHiT jest pierwszą okazją autorki do prezentacji prac szerszemu gronu odbiorców. Na wystawie zobaczyć można 5 prac, które powstały w latach 2021-2022.