sprawiedliwi 19Uroczystość upamiętniająca Niżańskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata miała miejsce 24 marca w Nisku.

Data wybrana została nie bez powodu, bowiem właśnie 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką – święto ustanowione w 2017 r. z inicjatywy Prezydenta RP.

Tytułem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata uhonorowanych zostało sześcioro mieszkańców Gminy i Miasta Nisko. Należą do nich Anna i Stanisław Puchalscy, Katarzyna i Jan Saganowie oraz Maria i Stanisław Wołoszynowie.

– To wyjątkowy dzień, w którym chcemy pokazać i podkreślić uhonorowanie ludzi otwartych na drugiego człowieka. Ludzi z Niska, którzy nie pozostali obojętni na cierpienie innych, wykazali się olbrzymią odwagą i poświęceniem. To bardzo ważne świadectwo i ofiara, o czym zawsze musimy pamiętać – mówił Waldemar Ślusarczyk Burmistrz Gminy i Miasta Nisko.

Rys historyczny pt. „Sprawiedliwi z Niska” przedstawił Grzegorz Wołoszyn, wnuk Marii i Stanisława Wołoszynów. Chwilę później nastąpiło odsłonięcie pamiątkowych tabliczek przy wsadzonych na tę okoliczność Drzewach Pamięci Niżańskich Sprawiedliwych. Dla upamiętnienia bohaterstwa wyróżnionych Niżan zasadzono Miłorząb dwuklapowy (zwyczajowo japoński), Klon czerwony (zwyczajowo kanadyjski) oraz Buk pospolity 'Purpurea tricolor'  .

– Bohaterowie dzisiejszego dnia, o których mówimy, mają oczywiście swoje drzewka w Jad Waszem i miejsce na ścianie honoru. Ale warto się przyjrzeć tym dzielnym osobom bliżej i zadbać o to, by pamięć o nich trwała tu w Nisku. Nisko może się wydawać miastem prowincjonalnym, trochę zapomnianym, ale proszę mi wierzyć, kiedy podczas wielu seminariów, w których brałem udział, podczas rozmów z ludźmi różnych narodowości, kiedy mowa była o Nisku, oni wiedzieli o jakie miasto chodzi i wiedzieli wiele o ludziach, których wojenny los związany był z Niskiem – mówił Marcin Folta Przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku.

Niżańscy Sprawiedliwi wspólnie ocalili życia czterem osobom pochodzenia żydowskiego. Byli to Morris Krantz, Joseph Feit oraz Nachman i Yenta Gorzyczańscy.

Czwartkowym uroczystościom towarzyszyła plenerowa ekspozycja pt. „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.

Tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata honorowane są osoby nieżydowskiego pochodzenia, które w czasie Holokaustu bezinteresownie, narażając własne życie, udzielały pomocy prześladowanym Żydom. Pomoc zwykle polegała na ukrywaniu osób, tworzeniu dla nich kryjówek, organizowaniu ucieczek z gett, dostarczaniu fałszywych dokumentów tożsamości, pieniędzy, żywności, odzieży czy leków. Okupowana przez Niemców Polska była jednym z krajów, w którym najsurowiej karano za udzielanie pomocy Żydom. Najczęściej była to kara śmierci.

Galeria zdjęć