laboratoria 30Niżańskie szkoły podstawowe uczestniczą w rządowym projekcie „Laboratoria przyszłości”. Dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki pozwoliło na zakup nowoczesnego sprzętu, dzięki któremu zajęcia prowadzone są w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej celem jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Niżańskie szkoły podstawowe w sumie na stworzenie nowoczesnych pracowni pozyskały łącznie 470 400 zł. Najwięcej, bo aż 109 800 zł trafiło do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 (PSP nr 5) w Nisku. Za te środki zakupiono tam m.in. drukarkę 3D, laptop multimedialny, stację lutowniczą, aparat cyfrowy, tablicę ścieralną magnetyczną, stoły warsztatowe, szafy narzędziowe, stoliki i krzesła, skrzynki narzędziowe z wyposażeniem, akumulatorową wiertarko-wkrętarkę, wypalarkę do drewna, mikroskop, zestawy do nauki kodowania i programowania, pracownię lego education SPIKE Prime i SPIKE Essential, zestaw nagłośnieniowy, mikser dźwięku, teleskop czy okulary Class VR wraz z licencją.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 (PSP nr 1) w Nisku za kwotę 90 600 zł zakupiono m.in. długopisy 3D, drukarki 3D, teleskopy, mikroskopy 3D oraz roboty, dzięki którym uczniowie poznają podstawy kodowania. Uczestnikami programu w roku szkolnym 2022/2023 są uczniowie z klasy VI „a”, należący do Klubu Młodego Odkrywcy „Atomki”.

Kwota 80 000 zł została pozyskana przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 3 w Nisku. Dzięki inwestycji w edukację, placówka została wyposażona w nowoczesny sprzęt taki jak: drukarka 3D, skaner 3D Creality, roboty Photon EDU, tablety 10”, Magic Dongle do robota Phantom, szafki z klockami edukacyjnymi, dyktafony Sony, głośniki mobilne bezprzewodowe, zestaw do karaoke, kamera przenośna cyfrowa Sony 4K, aparaty fotograficzne Canon PowerShot, statyw do aparatu i kamery, zestawy elektroniczne, mikroport Saramonic Blink, stacja lutownicza HOT AIR, mikrofon kierunkowy Saramonic, gimbal do aparatu fotograficznego i kamery, zestaw oświetleniowy lampa SOFTBOX ze statywem i żarówką, zestaw z mikrofonem nagłownym Vonyx.

Do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zarzeczu trafiło 70 000 zł. Zakupione w ramach projektu pomoce i narzędzia wykorzystywane są tu podczas zajęć informatyki, techniki, fizyki, biologii, chemii, plastyki oraz przy organizacji uroczystości i imprez szkolnych, np. mikrofony, statywy, aparat fotograficzny, kamery i zestaw oświetleniowy. Z kolei stworzone kąciki tematyczne pozwalają wykorzystać drukarkę 3D, stację lutowniczą, mikroskopy, modułową pracownię przyrodniczą, LaboLAB - pakiet fizyka oraz zestaw klocków Lego.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 (PSP nr 4) oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowosielcu otrzymały po 60 000 zł. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Nisku zakupiła sprzęt podstawowy: Pracownię Druku 3D ScriLab, drukarkę 3D wraz z akcesoriami, mikrokontrolery, stację lutowniczą, sprzęt audio-video, aparat i kamerę cyfrową. Na wyposażenie dodatkowe złożyły się m. in. zestawy edukacyjne do robotyki - klocki LEGO Education SPIKE™ Prime oraz BeCreo z mikrokontrolerami, a także zestawy edukacyjne Arduino, Modułową Pracownię Przyrodniczą – moduł „Powietrze” oraz Modułową Pracownię Przyrodniczą moduł „Woda”, zestaw mikroskopów, LaboLAB „Siły oddziaływania”, Pakiet „Fizyka”, a także wiele edukacyjnych pomocy projektowych i materiałów eksploatacyjnych.

Z kolei w ZS-P w Nowosielcu otrzymane wsparcie zostało przeznaczone na zakup wyposażenia podstawowego, obowiązkowego w tym projekcie i zakup wyposażenia dodatkowego. W ramach wyposażenia podstawowego zakupiono drukarkę 3D, mikrokontroler z czynnikami i akcesoriami, stację lutowniczą, sprzęt audio – wideo do nauki prezentacji osiągnięć uczniów. Zakupione wyposażenie dodatkowe to: roboty edukacyjne wraz z akcesoriami: Photon, Abilix Krypton 2 i potrzebne do nich scenariusze lekcji, zestawy edukacyjne Arduino, zestawy urządzeń do doświadczeń fizycznych z zakresu ciepła, mechaniki, elektryczności, elektroniki. Ponadto zakupiono zestaw konstrukcyjny do doświadczeń chemicznych i zestaw konstrukcyjny – modele atomów oraz oscyloskop, mikroskop i wizualizer.

Laboratoria przyszłości to inicjatywa, której celem jest rozwijanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Nowoczesne narzędzia i pomoce dydaktyczne, które zostały zakupione do szkół z pewnością są potrzebne w kształtowaniu i rozwijaniu zdolności manualnych i technicznych, a także samodzielnego i krytycznego myślenia wśród uczniów.

Galeria zdjęć