Czytaj więcej...16 października to  Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.

Z tej okazji w PSP nr 4 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Nisku na os. Podwolina zorganizowano akcję - Bicie Rekordu w przywracaniu pracy serca i oddechu  przez jak największą liczbę osób. I udało się!

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w biciu rekordu w jednoczesnym udzielaniu pierwszej pomocy. Trzydzieści uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy - to sekwencja, którą powtarzaliśmy za każdym razem. Dzięki Programowi Edukacyjnemu RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ, w którym bierzemy udział, coraz więcej uczniów wie, jak ratować zdrowie i życie drugiego człowieka.

Wydarzenie to odbyło się 16 października 2019r. w samo południe w szkolnej sali gimnastycznej. Punktualnie o godz. 12.00 uczniowie klas I-VIII wraz z wychowawcami, nauczycielami i tysiącem uczniów z całej Polski jednocześnie podjęli się resuscytacji krążeniowo – oddechowej na fantomach. Była ona prowadzona nieprzerwanie przez 30 minut pod okiem strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nisku oraz ratownika medycznego p. Marcina Warchoła z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie.

Próba bicia Rekordu Guinnessa okazała się świetną okazją do wspólnej nauki resuscytacji i podstawowych czynności ratujących życie przez naszych uczniów. Łączna ilość osób biorąca udział w biciu rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy organizowanej w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Nisku wyniosła 107. Już dziś wiemy, że rekord został pobity. Wzięło w nim udział 1 399 instytucji i aż 144 867 osób.

Dwa dni wcześniej uczniowie przygotowywali się do tej akcji. I tak 14 października uczniowie klas I-III ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy pod czujnym okiem zawodowych ratowników medycznych – p. Henryka Skrzypka i p. Marka Drapały, zaś 15 października uczniowie klas IV-VIII ćwiczyli tę samą czynność pod okiem strażaków z KP PSP w Nisku.

Akcję w naszej szkole przygotowała nauczycielka p. Renata Waszkiewicz wspierana przez dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Nisku p. Małgorzatę Tabian, strażaków KP PSP w Nisku oraz ratownika medycznego p. Marcina Warchoła.

Bardzo dziękujemy za okazaną pomoc wszystkim zaangażowanym oraz uczniom i nauczycielom za uczestnictwo w akcji.

PSP nr 4 w Nisku
w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1

Zobacz galerię zdjęć ico foto

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...11 października br., obchodzono w sali widowiskowej Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”  Dzień Edukacji Narodowej.

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione  27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.

Czytaj więcej...Już niebawem ruszy budowa kolejnego odcinka trasy szybkiego ruchu S-19 Zdziary – Rudnik nad Sanem. Pierwsze, symboliczne łopaty pod 9 kilometrowy fragment VIA CARPATHIA zostały wbite w środę 9 października w Nowej Wsi w gminie Nisko.

W uroczystej inauguracji budowy uczestniczyli Posłowie na Sejm RP, Wojewoda Podkarpacka, przedstawiciele GDDKiA, przedstawiciele wykonawcy z firmy Mosty Łódź, a także samorządowcy z powiatu niżańskiego z Burmistrzem Gminy i Miasta Nisko Waldemarem Ślusarczykiem na czele.