sajek 5W sobotę, 21 stycznia, w galerii Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji otarto nową wystawę czasową. Malarstwo pod tajemniczym tytułem  „Cichokrzyk…” prezentuje Magdalena Kara-Sajek. Podczas wernisażu oprawę muzyczną zapewnił mąż artystki, Tomasz Kara-Sajek.

- Prezentuję cykl obrazów, który powstał w 2022 roku. Nadałam mu tytuł „Cichokrzyk…”, który mogę wytłumaczyć jako odnajdywanie się we wszechświecie, świecie natury. Poznanie, zachwyt, szukanie wytchnienia, marzeń, błogości i równowagi oraz ciche radzenie sobie z rzeczywistością zderzone z „człowieczym światem”, niewyobrażalną krzywdą, cierpieniem, rozsypaną rzeczywistością, mój krzyk i niezgoda na wojnę – wyjaśnia artystka.

Magdalena Kara-Sajek to kreatorka niezwykłych, przepełnionych tajemnicą i baśnią obrazów. Dzieciństwo spędziła w rodzinnym Nisku. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. W latach 2003 – 2008 studiowała na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem dziekańskim w pracowni grafiki warsztatowej prof. Grzegorza Dobiesława Mazurka.

Nie tylko maluje, ale tworzy również rysunki oraz kolaże z różnego rodzaju tworzyw naturalnych, takich jak papier, drewno, tkanina czy metal. Realizuje się przy tym jako ilustrator książek dla dzieci oraz twórca animacji poklatkowych. Pracuje jako nauczyciel plastyki. Swoją twórczość prezentuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych, a jej obrazy, znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie, między innymi we Włoszech, Japonii, Peru, oraz USA.

Wystawę zwiedzać będzie można w galerii NCHiT do 28 lutego 2023 r.

Galeria zdjęć