delegacja gorodok 6Pod koniec stycznia do naszego miasta przyjechali przedstawiciele samorządu z Gródka na Ukrainie, niżańskiego miasta partnerskiego. Oprócz praktycznego charakteru wizyty, obecność gości związana była również z odbywającym się 29 stycznia 31. Finałem WOŚP.  

W skład delegacji weszli Mykola Schur Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Gródek, Nikołaj Lupiy Sekretarz Rady Miasta, Irina Toczena Kierownik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Inwestycji i Międzynarodowej Pomocy Technicznej oraz członkinie ludowego żeńskiego zespołu wokalnego „Berehynia”.

Podczas dwudniowej wizyty przedstawiciele władz miejskich z Gródka spotkali się ze Zbigniewem Kotułą Zastępcą Burmistrza Gminy i Miasta Nisko oraz Adamem Madejem Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Nisku. Strony omówiły perspektywy wspólnej działalności projektowej, możliwości udziału ukraińskich podmiotów w projektach międzynarodowych, a także współpracy w zakresie polityki młodzieżowej, kulturalnej i sportowej. Przedstawiciele delegacji wykazali ponadto duże zainteresowanie organizacją pracy naszej niżańskiej Rady Miejskiej. Szczególnie zaciekawił ich elektroniczny system do głosowania, który w przyszłości chcieliby wdrożyć także we własnych strukturach. Z zaciekawieniem dopytywali o sposoby finansowania niżańskich jednostek oświatowych oraz metody pozyskania środków na rewitalizację terenów m.in. w Podwolinie. Po części roboczej przyszedł czas na zwiedzanie Niska, Zalewu Podwolina w Nisku oraz Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”.

Z kolei podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na scenie w hali sportowej PSP nr 1 w Nisku wystąpiły członkinie ludowego żeńskiego zespołu wokalnego „Berehynia”. Wszystkie zaprezentowane przez zespół utwory wzbudziły szczery podziw wśród publiczności przybyłej na orkiestrowy finał.

– Polscy przyjaciele nie przestają nas zaskakiwać bezprecedensowym wsparciem, dobroczynnością, chęcią niesienia pomocy, która jest bardzo cenna w czasach wojny. Dziękujemy naszym partnerom za aktywną współpracę, niesamowitą inicjatywę i serdeczną gościnność – powiedziała po wizycie Irina Toczena.

Zdjęcia: Katarzyna Sekulska; Andrzej Ortylewski

delegacja gorodok 1delegacja gorodok 2delegacja gorodok 3delegacja gorodok 4delegacja gorodok 5