grafika marta wakula mac Już niebawem w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji zaprezentowana zostanie twórczość artystki Marty Wakuły-Mac. Po serii malarstwa, ściany galerii NCHiT wypełni tym razem grafika.
 
Oficjalne otwarcie wystawy zaplanowano na sobotę, 2 września o godz. 17.00. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Serdecznie zapraszamy!
 
Marta Wakuła-Mac urodziła się w 1979 roku w Nisku. Ukończyła niżańskie Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego. Jest absolwentką Instytutu Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dyplom z linorytu obroniła w pracowni prof. Jerzego Jędrysiaka.W latach 2004-2015 była członkinią najstarszej i tym samym największej pracowni graficznej Graphic Studio Dublin w Irlandii. Obecnie należy do Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki Kraków, a także Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego. Zajmuje się grafiką warsztatową, głównie akwafortą oraz linorytem. Mieszka i tworzy w Krakowie, gdzie w Nowohuckim Centrum Kultury prowadzi Otwartą Pracownię Graficzną. Uczy technik takich jak: linoryt, sucha igła, monotypia oraz szablon.
 
Jej twórczość była wielokrotnie nagradzana. Artystka jest laureatką stypendium Culture Ireland. Została uhonorowana nagrodą Arts Council Travel and Training Award. Otrzymała wyróżnienie honorowe w konkursie graficznym „Akt” w Biurze Wystaw Artystycznych Rzeszów oraz wyróżnienie i medal w XVI Międzynarodowym Biennale Małej Formy i Exlibrisu w Ostrowie Wielkopolskim w 2016 roku. Zdobyła też wyróżnienie w organizowanym przez Związek Polskich Artystów Plastyków w Krakowie konkursie „Najlepsza Grafika Miesiąca” w miesiącach: wrzesień 2021, październik 2020 i 2021 oraz czerwiec 2023.
 
Na wystawie w NCHiT zaprezentuje prace wykonane na przestrzeni kilku ostatnich lat. Będą to najnowsze cykle linorytów w technice redukcyjnej oraz botaniczna seria studium magnolii, a także cykle aktów w technikach wklęsłodrukowych trawionych i suchych. Wystawę tworzyć będzie także seria pejzaży morskich oraz uproszczonych, syntetycznych obrazów o cechach minimalistycznej, współczesnej grafiki, najnowsze drzeworyty, linoryty i monotypie o tematyce botanicznej. W niżańskiej galerii artystka zaprezentuje też cykl aktów wielkoformatowych w technice linorytu wielobarwnego oraz miniatury graficzne utrzymane w monochromatycznej gamie i linearnej stylistyce.
 
Prace autorstwa Marty Wakuły-Mac będzie można oglądać w NCHiT do 23 października.