wokol administracji„Wokół administracji w Nisku. Wybrane zagadnienia z przełomu XIX i XX wieku” – pod takim hasłem w piątek, 22 września 2023 r. odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Nisko między wojnami”. Temat zrealizował Konrad Krzyżak, który podkreślił w swoim wystąpieniu, że rozwój administracji w Nisku był związany z czasami zaboru austriackiego, a później zaboru austro-węgierskiego.

Słuchacze mogli posłuchać również tego dnia o pośle z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego w IX kadencji Sejmu Krajowego Galicji Janie Bisie oraz o podniesieniu gminy Nisko do rzędu miast.

Cykl wykładów stanowi element projektu „Czas odbudowy i wielkich zmian”, realizowanego przez Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”. Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

Kolejny wykład, już w najbliższy piątek, tj. 29 września 2023 r., o godz. 17.00 w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji. W roli prelegenta Jacek Siembida, który opowie o życiu codziennym w Nisku w okresie międzywojennym.