konferencja borowina 13Blisko 10 milionów złotych otrzymały samorządy z Powiatu Niżańskiego z budżetu Lasów Państwowych w 2022 i 2023 roku. Środki zostały wykorzystane na lokalne inwestycje, a szczególny udział w ich pozyskaniu miał Marcin Warchoł Wiceminister Sprawiedliwości.

Fundusze stanowiły wielkie wsparcie, głównie w budowie nowych dróg i remoncie starych, przebudowie mostów, budowie ścieżek rowerowych i ciągów pieszych, a także w tworzeniu infrastruktury turystycznej. Podsumowanie tej pomocy miało miejsce w czwartek 29 września podczas wspólnej konferencji Wiceministra Sprawiedliwości dr hab. Marcina Warchoła i  Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudnik Andrzeja Tofilskiego zorganizowanej przy leśniczówce Leśnictwa Borowina na modernizowanej drodze – ulicy Hubala.

– Jestem nadleśniczym tutaj już 2,5 roku. Jestem dumny, że mamy takiego ministra, takiego przyjaciela, który nam tak niezmiernie pomaga. Miliony złotych ściągnięte z Lasów Państwowych dla samorządów z Powiatu Niżańskiego. To jest coś nieprawdopodobnego, coś z czego jestem bardzo dumny. Ale nic nie zrobilibyśmy bez tego człowieka, który tutaj dzisiaj z nami stoi, bez Wiceministra Marcina Warchoła. Za wszystko bardzo dziękuję – mówił Andrzej Tofilski Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudnik.

Obecni na konferencji byli również samorządowcy z gmin które szczególnie skorzystały z dotacji Lasów Państwowych – Waldemar Ślusarczyk Burmistrz Gminy i Miasta Nisko oraz Waldemar Grochowski Burmistrz Rudnika nad Sanem. Spotkanie odbyło się także przy udziale Roberta Bednarza Starosty Powiatu Niżańskiego. Do powiatu przekazano 2 650 000 zł.

Z kolei tylko do Gminy i Miasta Nisko w ubiegłym roku z budżetu Lasów Państwowych trafiło 3 970 000 zł. W roku 2023 było to 300 000 zł z przeznaczeniem na przebudowę mostu na rzece Barcówka w miejscowości Nowosielec. To olbrzymie kwoty, które stały się znaczącym udziałem w realizacji ważnych inwestycji.

– Środki zewnętrzne dodatkowo pozyskane zawsze cieszą niezmiernie. Dla nas to potężne fundusze, które zostały zainwestowane w infrastrukturę Gminy i Miasta Nisko, chociażby w budowę tak bardzo istotnej i ważnej ścieżki pieszo-rowerowej z Niska do Nowosielca. O tej ścieżce od wielu lat marzyli mieszkańcy Nowosielca, marzyli by mogli bezpiecznie poruszać się wzdłuż ruchliwej drogi. I to się udało właśnie teraz. Dziękuję Panie Ministrze. Dziękuję Panie Nadleśniczy. Dziękuję za mobilizację i motywację dla nas samorządowców. Bez waszego wsparcia i zaangażowania nie byłoby tej pomocy – akcentował Waldemar Ślusarczyk Burmistrz Gminy i Miasta Nisko.

Do pomocy finansowej w ostatnich latach, która trafiła głównie na Podkarpacie odniósł się sam Wiceminister.

– Jest to bezprecedensowa akcja, jeżeli chodzi o wysokość przyznawanych środków. Na Podkarpacie zostało skierowane w ostatnich 4 latach 122 miliardy złotych. Są to środki na szpitale, oświatę, infrastrukturę drogową czy sport. Jesteśmy wiarygodni. Dotrzymujemy słowa. Wiarygodność jest najcenniejszą walutą w polityce i tym się różnimy od ekipy Tuska, że dotrzymujemy słowa. Tamci jak doszli do władzy zrezygnowali z kluczowych dla Podkarpacia inwestycji. Zrezygnowali z obwodnic Łańcuta, Leska i Sanoka. Chcieli sprzedać rafinerię Jedlicze. Tylko dzięki rządom Zjednoczonej Prawicy Polacy otrzymali tę możliwość rozwoju, a Podkarpacie jest modelowym przykładem rządu i samorządu  – podkreślił na koniec konferencji Marcin Warchoł.

konferencja borowina 1konferencja borowina 2konferencja borowina 3konferencja borowina 4konferencja borowina 5konferencja borowina 6konferencja borowina 7konferencja borowina 8konferencja borowina 9konferencja borowina 10konferencja borowina 11konferencja borowina 12