od podszewki 19Pracownicy Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” zrealizowali cykl spotkań z historią dla dzieci pod nazwą „Nisko od podszewki”. W 16 warsztatach wzięło udział ponad 300 uczniów z klas 1-3 z terenu Gminy i Miasta Nisko.

Zajęcia odbywały się w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji, prowadzący udali się też z wizytą do szkół w Nowosielcu i Nisku Podwolinie. Warsztaty realizowane były według scenariusza, który przewidywał opowieść o tym, że Nisko było najpierw maleńką osadą na Skrzyńskiej Górze, przez wiele lat wsią, którą w piękną miejscowość zmieniła dobra hrabina Maria, by potem po wielu latach stać się miastem. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się o ważnej bitwie pod Niskiem, o pomysłowej akcji charytatywnej związanej z powstaniem tarczy legionowej, o tym komu zawdzięczamy popularyzację sportu w miasteczku, a także gdzie ukrył się pałac. Żeby było ciekawiej uczniowie rozwiązywali wspólnie krzyżówkę, łamigłówki, wykonali także symboliczne, złote klucze do wiedzy o przeszłości. Z okazji 90. Rocznicy Nadania Praw Miejskich Nisku każde dziecko otrzymało w prezencie książeczkę z ciekawostkami na temat przeszłości naszego miasteczka. Dzieci obiecały, że książeczkę przeczytają, a o mieście opowiedzą swoim bliskim.

Spotkania z dziećmi były elementem projektu „Czas odbudowy i wielkich zmian”, realizowanego przez Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”. Działanie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Galeria zdjęć