smielak 5W poniedziałek 16 października gościem naszej biblioteki był Michał Śmielak – Sandomierzanin, autor powieści kryminalnych i thrillerów (m.in.: Znachor, Wnyki, Postrach, Gleba).

Oprócz pisarstwa zajmuje się też działalnością w grupach rekonstrukcyjnych, m.in. w Grupie Rekonstrukcji Historycznej „Sarmata”. Pisarz przyjechał na zaroszenie Dyskusyjnego Klubu Książki Kryminalnej działającego Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nisku.

Opowiadał o specyfice zawodu, rytuałach, jakie towarzyszą pisaniu. Poruszył też temat swojego warsztatu pisarskiego: czy czeka wenę twórczą, czy jest zdyscyplinowany. Często opowiadał anegdoty na temat swojej pracy pisarskiej oraz spotkań autorskich w różnych miastach Polski. Wspomniał o debiucie pisarskim, jakim było opowiadanie „Ostatni” w antologii fantastycznej „Gladiatorzy” oraz powieściowym – „Znachor”.

Zgromadzeni czytelnicy żywo dyskutowali o książce „Gleba”, której akcja rozgrywa się w Stalowej Woli. Autor musiał się gęsto tłumaczyć z rozwinięcia skrótu RNI jaki pojawił się w książce. Od jednego z klubowiczów autor otrzymał prezent, jakim była okładka jednej z jego książek, wykonana techniką haftu diamentowego. W spotkaniu uczestniczyło wielu fanów jego twórczości, którzy chętnie kupowali książki oraz ustawili się w kolejce po autografy i pamiątkowe zdjęcia. Pisarz chciał nam zostawić prezenty: telefon oraz „nerkę”, niestety się rozmyślił. A już zastanawialiśmy po ile chodzą nerki na czarnym rynku. Dostaliśmy jednak książkę, którą będzie można wypożyczyć w bibliotece.
Spotkanie prowadził Sławomir Partyka. Odbyło się ono dzięki Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie oraz Instytutowi Książki.

MBP w Nisku

smielak 4smielak 3smielak 2smielak 1