11 listopada 2023 133W piątek 10 listopada i w sobotę 11 listopada w Nisku odbyły się uroczystości związane ze 105. Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W obchodach uczestniczyli mieszkańcy gminy oraz przedstawiciele władz samorządowych, wojska, straży i policji.

Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości rozpoczęło się w Nisku 10 listopada Uroczystym Capstrzykiem Niepodległościowym. O godzinie 18:00 nastąpił podniosły przemarsz z pochodniami ulicą Sandomierską w kierunku Placu Wolności z udziałem Kompani Honorowej Garnizonu Nisko, Grupy Reprezentacyjnej Niżańskich Mażoretek, Orkiestry Dętej OSP w Zarzeczu oraz Harcerzy ZHP Nisko im. Szarych Szeregów. Po przybyciu na Plac Wolności żołnierze podnieśli flagę RP. W dalszej kolejności zapalone zostały znicze pamięci pod pomnikiem Wdzięczności i Orląt Lwowskich. Następnie odczytano obwieszczenie Komendy Naczelnej P.O.W. z 10 listopada 1918r. Na koniec niepodległościowej wieczornicy odbyła się defilada wojskowa oraz rozpalone zostało ognisko patriotyczne. Przez cały czas dla zgromadzonych na Placu Wolności mieszkańców Niska wydawany był ciepły posiłek z garnizonowej kuchni.

Z kolei w sobotę 11 listopada świętowanie rozpoczęło się od mszy za Ojczyznę w Sanktuarium św. Józefa. Po nabożeństwie przedstawiciele władz złożyli kwiaty pod „Tablicą Katyńską” i „Tablicą Żołnierzy AK”.

Dalsze uroczystości kontynuowane były na placu Wolności, na który wszyscy zgromadzeni przemaszerowali w okazałym pochodzie. Pod pomnikiem Wdzięczności wygłoszone zostały przemówienia okolicznościowe. Głos zabrali Marcin Folta Przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku oraz Robert Bednarz Starosta Powiatu Niżańskiego. Następnie odbył się Apel Pamięci, a żołnierze oddali salwę honorową. Tradycyjnie już liczne delegacje na czele z Przedstawicielami Władz Gminy i Miasta Nisko, Rady Miejskiej w Nisku oraz Powiatu Niżańskiego złożyły kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności i Orląt Lwowskich. Na koniec uroczystości odbyła się część artystyczna w wykonaniu Reprezentacyjnej Sekcji Tanecznej Mażoretek NCK „Sokół”.

Galeria zdjęć