Przejdź do głównej treści
  • bip

Biuro Obsługi Klienta: 15 841 56 48 ugim@nisko.pl

  • bip
  • bip

„Podróże z klasą” - pięciodniowa wycieczka „Nad brzegiem Bałtyku”

Utworzono: . Kategoria: Aktualności

W ramach przedsięwzięcia „Podróże z klasą”, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Nisku, działająca przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Nisku, otrzymała dofinansowanie na organizację wycieczki uczniów.

W pięciodniowej wycieczce „Nad brzegiem Bałtyku”, odbywającej się w terminie 07.10.2024 r. – 11.10.2024 r., wzięło udział 40 uczniów klas VIII a i VIII b. Uzyskana kwota dofinansowania wyniosła 50 000 zł.

Głównym celem przedsięwzięcia było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki.

Dzień 1 – Toruń, miasto pierników i Kopernika 7 października 2024 r. o godzinie 1:45 klasy VIII a i VIII b wyruszyły na długo wyczekiwaną, pięciodniową wycieczkę nad morze. Towarzyszyli nam wychowawczyni: pani Aleksandra Jackowicz oraz nauczyciele pani Elżbieta Wnuk i pan Kamil Zarewicz. Po wielu tygodniach planowania w końcu nadszedł ten moment – podekscytowanie sięgało zenitu!

Pierwszy przystanek: Toruń – miasto, w którym unosi się zapach pierników i historia Mikołaja Kopernika. Spacerowaliśmy urokliwymi uliczkami Starego Miasta, mijając Krzywą Wieżę, pomnik Kopernika, ratusz i katedrę. Wizyta w Żywym Muzeum Piernika była prawdziwą podróżą w czasie – własnoręcznie wyrabialiśmy ciasto według receptury sprzed 500 lat! To była prawdziwa frajda!

Wieczorem dotarliśmy do hotelu w Jastrzębiej Górze. Po obiadokolacji szybko zniknęliśmy w swoich pokojach, bo wiedzieliśmy, że kolejny dzień przyniesie kolejne przygody.

Dzień 2 – Hel, foki i morskie powietrze
8 października ruszyliśmy na półwysep Hel. Wizyta w Muzeum Rybołówstwa otworzyła nam oczy na trud pracy rybaków i historię Kaszubów. Jednak największym hitem tego dnia było Fokarium! Pokaz karmienia i zabawy tych uroczych stworzeń zachwycił wszystkich – nie dało się oderwać wzroku od ich akrobatycznych popisów!

Potem był czas na relaks na plaży. Morska bryza, słońce i szum fal sprawiły, że nie mogliśmy się oprzeć – niektórzy odważyli się na kąpiel w morzu, inni urządzili konkurs na najpiękniejszą rzeźbę z piasku. To był prawdziwy reset dla ciała i duszy! Dzień zakończył się magicznym spacerem brzegiem morza – szum fal, ciepły piasek i gwiazdy na niebie stworzyły niepowtarzalny klimat.

Dzień 3 – Gdańsk, Gdynia i podwodny świat
Wizyta w Archikatedrze Oliwskiej zrobiła na nas ogromne wrażenie – zwłaszcza monumentalne organy oliwskie i ich niesamowite brzmienie podczas koncertu. Spacer po Parku Oliwskim wśród wiewiórek i pięknie przyciętych drzew to była chwila wytchnienia.

Kolejnym przystankiem było Oceanarium w Gdyni. Patrzenie na rekiny czarnopłetwe z odległości kilkunastu centymetrów przyprawiało o dreszczyk emocji! Wystawa szczęk megalodona i kolorowe ryby tropikalne skradły nasze serca. Po tej dawce wrażeń udaliśmy się na zwiedzanie „Daru Pomorza” – legendy polskiej floty. Oglądanie pokładu i kajut pozwoliło nam poczuć się jak prawdziwi marynarze!

Wieczorem czekała na nas dyskoteka! Muzyka, śmiech i świetna zabawa – to był niezapomniany wieczór.

Dzień 4 – Gdańsk, Sopot i Westerplatte
Gdańsk przywitał nas piękną pogodą. W Muzeum Poczty Polskiej przeżywaliśmy wzruszające chwile, poznając dramatyczną historię obrony pocztowców we wrześniu 1939 roku. Spacer po Starym Mieście był jak podróż do przeszłości – Długi Targ, Fontanna Neptuna i Bazylika Mariacka to prawdziwe perełki tego miasta!

W Sopocie poczuliśmy wakacyjny klimat. Spacer po najdłuższym drewnianym molo w Europie i widok na błękitną taflę Bałtyku to była prawdziwa uczta dla oczu. Nie zabrakło czasu na zanurzenie stóp w wodzie i pamiątkowe zdjęcia.

Ostatnim punktem dnia był rejs na Westerplatte – miejsce, w którym rozpoczęła się II wojna światowa. Historia tego miejsca i widok z Pomnika Obrońców Wybrzeża zrobiły na nas ogromne wrażenie. To była żywa lekcja historii, której długo nie zapomnimy.

Dzień 5 – Malbork, zamek pełen tajemnic
Ostatniego dnia czekał na nas Zamek w Malborku – arcydzieło gotyckiej architektury! Przechadzając się po potężnych murach, podziwialiśmy średniowieczne komnaty, zbroje i broń rycerzy. Wyjątkowym momentem było wejście na wieżę widokową, skąd rozciągał się bajeczny widok na całą okolicę. Przewodniczka opowiedziała nam o duchach zamku – kto wie, może ktoś z nas je poczuł?

W drodze powrotnej zmęczenie mieszało się z radością. Było dużo śmiechu, wspólne śpiewy i rozmowy o najpiękniejszych chwilach wycieczki. Do Niska dotarliśmy około 23:45 – pełni wspomnień, które zostaną z nami na zawsze.

Nasza wyprawa nad Bałtyk była nie tylko świetną przygodą, ale też cenną lekcją historii, kultury i przyrody. Każde miejsce, które odwiedziliśmy, miało w sobie coś magicznego – od fokarium w Helu, przez organy oliwskie, po majestatyczny zamek w Malborku.

W wycieczce uczestniczyło 40 uczniów, a dzięki dofinansowaniu w wysokości 50 000 zł z programu „Podróże z klasą”, nasza szkoła – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Nisku – mogła zorganizować ten niezapomniany wyjazd.

To była podróż pełna emocji, integracji i odkrywania piękna naszego kraju. Już teraz wiemy, że te wspomnienia zostaną z nami na zawsze!

Koordynatorami projektu były Pani Aleksandra Jackowicz oraz Pani Elżbieta Wnuk. Ich zadania obejmowały organizację, nadzór oraz koordynację działań związanych z realizacją przedsięwzięcia. Dzięki ich zaangażowaniu i profesjonalizmowi projekt przebiegał sprawnie, a wszystkie zadania były realizowane zgodnie z harmonogramem. Koordynatorzy zapewnili skuteczną komunikację między zespołami, dbali o logistykę oraz wspierali uczestników na każdym etapie realizacji. Ich wkład znacząco przyczynił się do sukcesu całego przedsięwzięcia.

Koordynatorzy programu: p. Aleksandra Jackowicz i p. Elżbieta Wnuk

Poznaj nasze miasto.

Zapraszamy do Niska.