Skip to main content
  • bip

Biuro Obsługi Klienta: 15 841 56 48 ugim@nisko.pl

  • bip
  • bip

Wystawa czasowa poświęcona rzeźbom Stanisława Pałki pt. "To wszystko lipa"

Utworzono: . Kategoria: Aktualności

Serdecznie zapraszamy do Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji na otwarcie nowej wystawy czasowej poświęconej rzeźbom Stanisława Pałki pt. „To wszystko lipa”.

🗓 Data: [31 stycznia 2025 r.]

🕒 Czas: [17.00]

📍 Miejsce: Niżańskie Centrum Historii i Tradycji

Przyjdź i podziwiaj wyjątkowe rzeźby wykonane z drewna lipowego, które nie tylko odzwierciedlają pasję i talent artysty, ale także przekazują duchowe i kulturowe wartości. Dzieła Stanisława Pałki przeniosą Cię w świat religijnych i wiejskich motywów, ukazując piękno i wyjątkowość prostych, codziennych scen.

Na wystawie w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji prezentujemy 98 unikalnych rzeźb. Ekspozycja składa się z trzech części. Pierwsza to zbiór rzeźb przedstawiających postaci religijne, druga to rzeźby postaci, tworzących sceny z życia codziennego. Trzecia część ekspozycji służy prezentacji warsztatu artysty. Tworzy ją zaimprowizowana pracownia wraz z przestrzenią multimedialną.

Nie przegap tej wyjątkowej okazji, by spotkać samego artystę i dowiedzieć się więcej o jego życiu, inspiracjach i technikach twórczych.

Do zobaczenia w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji!

Stanisław Pałka

Artysta pochodzący z Zarzecza koło Niska. Tworzy rzeźby zgodnie z tradycjami i estetyką sztuki ludowej. Nie posiada formalnego wykształcenia artystycznego. Życie zawodowe związał z profesją zupełnie niezwiązaną ze sztuką. Obecnie cieszy się zasłużoną emeryturą. Zamiłowanie do dłuta odziedziczył po dziadku i ojcu. Talent pana Stanisława objawił się już w dzieciństwie. Swój warsztat doskonalił metodą prób i błędów. Ostatecznie wykształcił własny, charakterystyczny styl i osiągnął poziom mistrzowski. Jego prace są proste, surowe w formie, ale też pełne ekspresji. Najchętniej rzeźbi w drewnie lipowym. Stworzył ponad 1000 prac. Są to niewielkich rozmiarów rzeźby przestrzenne, ale także bardzo udane płaskorzeźby. Niektóre z nich artysta pokrywa kolorem. Rzeźby przedstawiają postacie sakralne i świeckie. Prace pana Stanisława wspaniale dokumentują zmieniający się świat i odchodzące w zapomnienie dawne życie mieszkańców wsi. Prace artysty można było zobaczyć na licznych wystawach organizowanych przez podkarpackie domy kultury, a także w innych miejscowościach na terenie kraju. Współpracuje z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

 

Poznaj nasze miasto.

Zapraszamy do Niska.