sad plac 2Budowa nowego budynku Sądu i Prokuratury Rejonowej w Nisku stała się faktem. W Urzędzie Gminy i Miasta w Nisku 10 czerwca odbyło się spotkanie w tej sprawie, a chwilę później nastąpiło oficjalne przekazanie placu budowy.

Inwestycja jest realizowana przy ul. Jana Marii Gisgesa 1 w Nisku, w miejscu dawnego przedszkola. Działka, na której wzniesione zostaną mury sądu ma powierzchnię 0,66 ha i została kilka lat temu przekazana na rzecz Sądu przez Gminę Nisko. Przez kolejne 36 miesięcy będą tu trwały intensywne prace przy realizacji zadania.

W środowym spotkaniu i przekazaniu wykonawcy terenu budowy uczestniczyli m.in. Marta Ziarek Dyrektor Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu, Anna Lipiarz Prezes Sądu Rejonowego w Nisku, Piotr Walkowicz Prokurator Rejonowy w Nisku, Waldemar Ślusarczyk Burmistrz Gminy i Miasta Nisko, Filip Tuszyński Prezes firmy EBS BUD sp. z o.o.

sad plac 3Wspólna siedziba Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Nisku będzie miała 3700 m², a zakres robót obejmie także niezbędne przyłącza i zagospodarowanie terenu. W budynku oprócz siedziby sądu i prokuratury planowane są pomieszczenia dla pracowników zatrudnionych w Oddziale Informatycznym Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie oraz Referendarzy Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu. Ponadto w budynku planuje się ulokowanie pomieszczeń archiwum Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, która boryka się z niedoborem powierzchni archiwalnej.

sad plac 5Jak zapewniał kilka miesięcy temu podczas konferencji prasowej, tuż po ogłoszeniu przetargu na realizację zadania, Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł, ma to być najnowocześniejszy budynek sądu w Polsce. Obiekt będzie spełniał najnowsze standardy, a jego stylizacja ma być odważna i nowoczesna. Marcin Warchoł obiecał wówczas środki na ten cel i jak widać słowa dotrzymał, bo realizacja zadania właśnie się rozpoczęła.

– To głównie dzięki panu Wiceministrowi i jego inicjatywie powstanie w Nisku nowy obiekt z przeznaczeniem na Sąd Rejonowy i Prokuraturę Rejonową. To wiele dla Niska znaczy. Bardzo za wszystko dziękuję, a szczególnie za złożoną przez pana Ministra deklarację o finansowaniu tej inwestycji, która dzisiaj właśnie stała się faktem. To wszystko świadczy o wielkiej odpowiedzialności pana Marcina Warchoła i poważnym traktowaniu samorządów i mieszkańców naszego regionu. Dziękuję – mówi Waldemar Ślusarczyk, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko.

sad plac 4W budynku znajdą się pomieszczenia dla sędziów, referendarzy, adwokatów, radców prawnych i świadków. Swoje miejsce będzie miał także wydział ksiąg wieczystych. Inwestycja zostanie sfinansowana w pełni ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości, bez obciążenia dla lokalnego budżetu. Wartość budowy nowych obiektów to około 56 mln zł.