wycieczka seniorzy sandomierz 11Jedną z najbardziej atrakcyjnych form realizacji projektu "Pora na aktywnego seniora", wdrażanego przez Niżańskie Centrum Rozwoju, są wycieczki turystyczno - edukacyjne. Pierwszym w tym cyklu wyjazdem był jednodniowy wypad do Sandomierza.

Reprezentacje czterech terenowych kół PZER i I ( dla Niska przewidziano 13 miejsc ) wyruszyły z Niska w dniu 6 lipca 2017r. o godz 8.oo, by po niespełna godzinie być już na miejscu. W pięknym, starym Sandomierzu seniorzy zwiedzili wiele ciekawych miejsc, zabytków świeckich i sakralnych. Odwiedzili więc m.in. Bazylikę Katedralną z XIV wieku, równie stary Zamek Królewski, podziemną trasę turystyczną, wąwóz Królowej Jadwigi, Bramę Opatowską itp. Podziwiano też miasto z innej perspektywy - ostatnim punktem programu był rejs statkiem po Wiśle.

Dodatkową atrakcja było spotkanie ekipy filmowców, przygotowujących plan do kręcenia kolejnego odcinka serialu "Ojciec Mateusz".

Galeria zdjęć

Druga wycieczka miała miejsce w dniach 18 - 19 lipca b.r., a jej trasa wiodła szlakiem polskich uzdrowisk Polski południowo - wschodniej: Puławy - Kazimierz Dolny - Nałęczów. W Puławach zwiedzano zespół pałacowo - parkowy. Od przewodniczki seniorzy dowiedzieli się wiele o historii rodów dawnych właścicieli Puław - Sieniawskich i Czartoryskich. Oglądano ciekawe rzeźby i budowle, m. in. Domek Gotycki i Świątynię Sybilli.

Z Puław wycieczka udała się do Kazimierza Dolnego . Stary rynek z zabytkowymi kamieniczkami i studnią, kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja, Góra Trzech Krzyży - to najciekawsze zwiedzane obiekty.

Tego dnia niżańscy turyści odwiedzili jeszcze Nałęczów, gdzie spacerowali po parku zdrojowym, robili sobie zdjęcia na ławeczce Bolesława Prusa, obmywali twarze w Źródełku Miłości i Nadziei,oglądali pływające po stawach łabędzie.

Po noclegu w Józefowie drugiego dnia wycieczka zawitała do Bałtowa, gdzie czekały kolejne atrakcje. Nie tylko park jurajski z dinozaurami, ale znacznie ciekawsze prawdziwe safari! Z okien jadącego autobusu ogląda się chodzące wolno egzotyczne zwierzęta. Jest też w Bałtowie ciekawa galeria miniatur polskich zamków i pałaców.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Ćmielowie, w jedynym w Polsce Żywym Muzeum Porcelany. Zapoznano się z historia zakładu i procesem produkcji, zwiedzono tez galerię pięknych wyrobów, niestety, nie na emerycką kieszeń.

Pełni wrażeń seniorzy o godzinie 18.oo wrócili do Niska.

Galeria zdjęć


                                                              Tekst: L.Rem.

                                  Zdjęcia: Stanber
Stanisław Drygaś