dwie wycieczki 1Wspaniały sponsor i opiekun seniorów - Niżańskie Centrum Rozwoju - realizując tegoroczny projekt "Aktywny senior" zorganizowało w dniu 20 sierpnia 2019r. wycieczkę turystyczno - rehabilitacyjną dla 40 niżańskich seniorów. Pierwszym miejscem docelowym był Solec Zdrój, gdzie przez 2,5 godziny seniorzy korzystali z dobrodziejstwa kąpieli w wodach termalnych oraz siarczkowych. Po smacznym obiedzie wycieczka podążyła do miejscowości Ujazd, gdzie zwiedzano potężne ruiny zamku Ossolińskich o nazwie Krzyżtopór.

Druga wycieczka - aż 4-dniowa - przebiegała pod hasłem "Szlakiem piastowskich grodów". Wzięło w niej udział 44 seniorów z czterech kół terenowych PZER i I (Rudnik 15 osób, Nisko -14, Ulanów -8 i Krzeszów -7). Pod troskliwą opieką pilota Bogusława Wojtaka oraz przedstawicieli NCR Marioli Szymanek i Stanisława Drygasia uczestnicy wycieczki zwiedzili takie miejscowości jak: Kruszwica, Poznań, Gniezno, Kórnik, zobaczyli też skansen archeologiczny w Biskupinie, a w ostatnim dniu odwiedzili Sanktuarium Maryjne w Licheniu. Każde z odwiedzanych miejsc ma inny charakter i dostarcza różnych wrażeń. Zamek i Mysia Wieża w Kruszwicy przywodzą na myśl niedobrego legendarnego króla Popiela. Rekonstrukcja prehistorycznej osady w Biskupinie każe sięgnąć myślą w daleką przeszłość naszego narodu, podobnie jak Ostrów Lednicki i Gniezno - pierwsza stolica Polski. Poznań urzekł turystów zabytkową Starówką, a największą atrakcją były koziołki na ratuszowej wieży. Nie obeszło się też bez skosztowania słynnych rogali świętomarcińskich. Ostatnim zwiedzanym obiektem był wspaniały zamek w Kórniku - pomnik historii Polski z bogatą kolekcją antycznych mebli, obrazów itp.

W czwartym dniu wycieczki seniorzy zatrzymali się w Licheniu Starym, gdzie odwiedzili ogromne, uderzające bogatym wystrojem Sanktuarium Maryjne.

Były to cztery dni pełne różnorakich wrażeń. Wzbogaciły wiedzę seniorów, którzy - w większości - zupełnie nie znali tej części Polski. Doskonałe wyżywienie, wygodny autokar i troskliwa opieka organizatorów - to wszystko sprawiło, że seniorzy w komfortowych warunkach przeżyli czas wycieczki. Wszyscy wrócili do Niska trochę zmęczeni upałem, ale bogatsi o obszerną wiedzę o Ziemi Wielkopolskiej - kolebce polskiej państwowości.

Tekst: L.Rem.

Zdjcia: Stanber

Galeria zdjęć

Poznańskie koziołki film