Przejdź do głównej treści
  • bip

Biuro Obsługi Klienta: 15 841 56 48 ugim@nisko.pl

  • bip
  • bip

Wycieczka integracyjna do Krynicy Zdroju

Utworzono: . Kategoria: Klub Seniora

W dniach 16 - 17 listopada 2024 odbyła się wycieczka integracyjna do Krynicy Zdroju i okolic. Uczestnikami wycieczki byli seniorzy z Niska, Rudnika, Ulanowa i Krzeszowa. Wyjazd zrealizowany przez Stowarzyszenie "Niżańskie Centrum Rozwoju" w Racławicach dofinansowany ze środków programu "Aktywni Seniorzy 60+".

W drodze do Krynicy odwiedziliśmy Dwór Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Następnym punktem naszego zwiedzania była Krynica Zdrój " Perła Polskich Uzdrowisk" .Podczas spaceru po Deptaku podziwialiśmy piękne, zdobione, drewniane wille. W jednej z nich w " Romanówce" znajduje się muzeum Nikifora Krynickiego. Zachwyciła nas tożsamość i twórczość plastyczna tego biednego, prymitywnego malarza , który pod koniec życia został doceniony i uznany na świecie.
Po krótkim odpoczynku w Głównej Pijalni i obiedzie udaliśmy się do Tylicza.Tam zwiedziliśmy dwie świątynie: Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej i drewniany kościół pw. św. ap. Piotra i Pawła oraz spacerowaliśmy z księdzem po dróżkach Maryjnych.
Późnym popołudniem wróciliśmy do Krynicy. Ostatnią atrakcją w tym dniu był wyjazd na Górę Parkową. Baśniowa kraina iluminacji świetlnych zrobiła na nas niesamowite wrażenie. Górski, zimny mikroklimat wyszedł nam na zdrowie.
W drugim dniu wycieczki pojechaliśmy do Muszyny gdzie, zwiedziliśmy zamek, średniowieczną twierdzę. Zachwyciły nas wnętrza muzealne ,dziedziniec, wieża, z której podziwialiśmy widoki na Muszynę.
Wracając do Krynicy wstąpiliśmy do Powroźnika , aby zobaczyć zabytkową cerkiew św. Jakuba Apostoła wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy miejscowość Kamianna znaną z Muzeum Pszczelarstwa i słynnej pasieki. Po zwiedzaniu zabytkowych uli poczęstowano nas miodem pitnym.
Wycieczka była doskonałą okazją do integracji i odkrywania uroków regionu.

Tekst: Marber
Zdjęcia: Stanber

Poznaj nasze miasto.

Zapraszamy do Niska.