zaprojektuj swoj przyszoUczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Nisku: Edyta Kolano i Dawid Cichoń wzięli udział w konkursie "Fundusze Europejskie - Zaprojektuj swoją przyszłość" i w nagrodę pojadą do Brukseli.

Konkurs promujący unijne inwestycje na Podkarpaciu zorganizował samorząd województwa podkarpackiego. Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich mieli opowiedzieć poprzez komiks, tekst piosenki lub grę planszową w jaki sposób projekty finansowane z programów UE, wpłynęły na ich życie i rozwój regionu.

Aby wziąć udział w konkursie trzeba było wykazać się nie tylko kreatywnością i zmysłem artystycznym, ale również rozległą wiedzą ę na temat unijnych programów. W Konkursie wzięło udział blisko dwa tysiące uczniów. Dzieci i młodzież stworzyły ponad półtora tysiąca komiksów, 82 gry planszowe i napisały ponad 300 piosenek.

Zgłoszone prace dotyczyły różnych spraw. Nie tylko najbliższego otoczenia uczniów, inwestycji w rozwój szkół i placów zabaw, ale także rozbudowy dróg czy odnowienia zabytków. Bohaterami wielu projektów byli mieszkańcy Podkarpacia, którzy dzięki unijnym programom założyli firmy, zdobyli nowy zawód lub znaleźli pracę.

A oto relacje nagrodzonych:

„Grając w Podkarpacki EuroRozwój uczestnicy wcielają się w role inwestorów, realizujących projekty unijne, których odpowiedniki istnieją w naszym województwie dzięki pomocy finansowej z UE. Gra nie tylko dostarcza świetnej zabawy ale i edukuje, co było priorytetem przy tworzeniu mojej pracy.” – Edyta

„Gracze mojej planszówki skupiają się na rozwoju firmy i wprowadzaniu do niej innowacji, które pozwalają im na zdobywanie punktów, które decydują o tym kto stanie się zwycięzcą. By wygrać muszą oni wykazać się sprytem i umiejętnością zarządzania. Całość rozgrywa się na sześciennej planszy, która urozmaica grę! „ - Dawid

LO w Nisku