bieg pkoSportGeneracja to idea realizowana od 2011 roku z inicjatywy fundacji Wychowanie przez Sport, której głównym celem jest zachęcanie dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej. Fundację tworzą byli lekkoatleci – olimpijczycy, m.in. Sebastian Chmara, Artur Partyka, Paweł Januszewski oraz wybitni sportowcy, m.in. Tomasz Kucharski, Paweł Wojciechowski, Piotr Lisek.

Nad tegoroczną edycją imprezy patronat honorowy objął Minister Sportu i Turystyki  pan Witold Bańka przy współudziale Programu Trzeciego Polskiego Radia. Na stadionach lekkoatletycznych 12 miast Polski, pod patronatem PKO Banku Polskiego, młodzi sportowcy rozpoczęli rywalizację. W tym roku impreza ta skierowana była do uczniów klas IV- VI szkoły podstawowej. 7 czerwca  2016 r. na stadionie Resovii Rzeszów ponad 500 zawodników z całego Podkarpacia stanęło na starcie, by pomóc najmłodszym, gdyż głównym celem przedsięwzięcia było zgromadzenie środków na sfinansowanie posiłków dla potrzebujących  dzieci.  Uczniowie PSP nr 3 w Nisku pod opieką p. Małgorzaty Leszczyńskiej, p. Małgorzaty Lasocińskiej – Zając i p. Michała Zająca rozpoczęli rywalizację od biegu integracyjnego Waterr RUN, z udziałem zgromadzonych uczniów oraz zaproszonych gwiazd sportu. W Rzeszowie byli to panowie Sebastian Chmara i Paweł Januszewski.  Zróżnicowane konkurencje biegowe, zarówno biegi indywidualne, jak i sztafetowe mobilizowały uczestników imprezy, którym przyświecał szlachetny cel. Zawodnicy z PSP nr 3 w Nisku uplasowali się na V miejscu w biegu sztafetowym, awansując do wielkiego finału, który odbył się 17 września 2016 r. w Rzeszowie. Zmagania młodych sportowców rozpoczęły się w tym dniu od przebiegnięcia okrążenia integracyjnego. Bieg  prowadził pan Marek Plawgo, lekkoatleta, sprinter i płotkarz, rekordzista Polski w biegu na 400 m przez płotki. Następnie na starcie stanęły reprezentacje zaproszonych szkół.  Zacięta rywalizacja zakończyła się sukcesem uczniów PSP nr 3 w Nisku, którzy zajęli II miejsce, poprawiając lokatę z eliminacji. Satysfakcja młodych lekkoatletów z osiągniętego wyniku wynikała przede wszystkim ze świadomości, że „wybiegali” pieniądze  na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci. Uczniowie niżańskiej Trójki otrzymali również nagrodę, czek w wysokości 2500 złotych na zakup sprzętu sportowego dla szkoły, co sprawiło im  ogromną radość.

Pan Grzegorz Okleja i pan Tomasz Pieróg, przedstawiciele rodziców, sprawowali nie tylko funkcję opiekunów, ale przede wszystkim dopingowali naszych  uczniów i udzielali im wsparcia, za co im serdecznie dziękujemy, natomiast zawodnikom życzymy dalszych sukcesów  w pokonywaniu sportowych barier.  

Opiekun: mgr Małgorzata Leszczyńska