11 listopada 2017 4W sobotę 11 listopada w Nisku odbyły się uroczystości związane z 99. Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W obchodach na Placu Wolności uczestniczyli mieszkańcy z całej gminy oraz przedstawiciele władz samorządowych, a także wojska, straży i policji.

Tegoroczne święto rozpoczęło się od mszy za Ojczyznę w Sanktuarium św. Józefa. Po nabożeństwie przedstawiciele władz złożyli kwiaty pod „Tablicą Katyńską” i „Tablicą Żołnierzy AK”.

Dalsze uroczystości kontynuowane były na placu Wolności, na który wszyscy zgromadzeni przemaszerowali w okazałym pochodzie, na czele którego szli członkowie Orkiestry Dętej OSP z Zarzecza oraz Reprezentacyjna Sekcja Taneczna Mażoretek NCK „Sokół”. Pod pomnikiem Wdzięczności przemówienie okolicznościowe wygłosił Burmistrz Gminy i Miasta Nisko, Julian Ozimek. – Przez 123 lata państwo polskie pozostawało w niewoli, nie istniało na mapie Europy. Przez cały ten okres kolejne pokolenia Polaków wychowywały się w pragnieniu odzyskania wolności. Wydarzenia w latach 1914-1918 okazały się przełomowym momentem dla Polski. Polacy wykorzystali tę szansę. Ten szczególny dzień, jakim jest 11 listopada skłania do refleksji na temat patriotyzmu. Uczestnicząc w obchodach Święta Odzyskania Niepodległości dajemy wyraz swego przywiązania do historii i tradycji, wspominamy wszystkich, którzy poświęcili swoje życie w walce o niepodległość.

Podczas uroczystości w hołdzie bohaterom wygłoszony został Apel Pamięci. Następnie Przedstawiciele Władz Gminy i Miasta Nisko, Powiatu oraz liczne delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności. Na koniec uroczystości odbyła się część artystyczna w wykonaniu Zespołu Wokalnego „Niżanki” z NCK „Sokół”.

Tradycyjnie w uroczystościach udział wzięli m.in. Kompania Reprezentacyjna Garnizonu Nisko, Poczty Sztandarowe, Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze OSP z terenu gminy Nisko, Komenda Hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Nisku, mundurowa klasa III„a” z PSP nr 5 w Nisku im. Podoficerskiej Szkoły Piechoty dla Małoletnich.

fot. Marian Pelic

Galeria zdjęć