festiwal kmo7 grudnia 2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 3 w Nisku odbył się IV Festiwal Nauki, który był uwieńczeniem wspólnie realizowanego projektu przez trzy niżańskie Kluby Młodych Odkrywców, tj. KMO „Mały Fizyk” z Gimnazjum Nr 1, KMO „DA VINCI” z PSP Nr 5, KMO „Delta 3” z PSP Nr 3 przy wsparciu finansowym Gminy i Miasta Nisko.

Na sali gimnastycznej było wiele atrakcji, od doświadczeń, stoisk eksperymentalnych, stanowisk komputerowo – robotycznych jak również można było skorzystać z kursu udzielania pierwszej pomocy.
KMO „Delta 3” przygotował stanowiska związane z Internetem rzeczy - IoT, programowaniem i robotyką. Uczniowie przygotowali zestawy: Mistrz Refleksu, Mistrz Pamięci, Music Box w oparciu o RaspberryPi i Arduino101. Można też było sterować samojezdnym robotem, zaprogramować muzykę czy eksperymentować z czujnikami SenseHat.
KMO „Mały Fizyk” przygotował 17 doświadczeń z suchym lodem, ciekłym azotem, prezentował pokazy fizyczno - chemiczne: „chemiczny ogródek”, „złoty deszcz w kolbie”, „pasta dla słonia”, „ciecz nienewtonowska”, „płonąca dłoń i pieniądz”, „kolorowe drinki”, „chemiczne jojo”. Dużą ciekawość wzbudzały bańki mydlane i wirujący pierścień.
KMO „DA VINCI” w ramach realizacji projektu „Doświadczaj, eksperymentuj, odkrywaj” zbudował na Festiwal 24 stoiska eksperymentalne. Stoiska z maszynami prostymi umożliwiły wykonywanie pracy przy działaniu mniejszej siły na dłuższej drodze, m.in. kołowrót, żuraw studzienny, wielokrążki i bloki. Można było samemu zbudować Łuk Triumfalny i ułożyć Wieżę Hanoi. Ciekawość wzbudzały również inne stoiska, np. z iluzją optyczną i lustrem, w którym można było zobaczyć zwielokrotniony obraz. Najmłodsze dzieci chętnie oblegały stoiska świata gier, gdzie można było rozegrać partyjkę w kółko i krzyżyk, zagrać w domino, nauczyć się wygrywać melodie, zobaczyć animację ruchu postaci i uczestniczyć w wyścigu kulek, a stoisko z elektrostatyki przyciągało zainteresowanych zjawiskiem elektryzowania się ciał.
Wśród wystawców gościliśmy zespoły uczniów z zaprzyjaźnionych szkół: ZS im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym, ZS-P nr2 w Leżajsku, LO w Nisku, RCEZ w Nisku.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci, młodzieży i rodziców stoiska eksperymentalne. Festiwal wrósł już w środowisko, ma na celu wzbudzanie zainteresowań różnymi dziedzinami nauki i techniki. Co roku gromadzi dużą liczbę dzieci, młodzieży i rodziców, ucząc logicznego myślenia przez zabawę, inspirując do odkrywania praw fizyki i pogłębiania wiedzy.

Pragniemy wyrazić słowa podziękowania Burmistrzowi Gminy i Miasta Nisko panu Julianowi Ozimkowi za przychylność, zrozumienie i wsparcie finansowe, które umożliwia młodzieży rozwijanie pasji i realizacji zainteresowań naukami przyrodniczymi.

opiekunowie KMO
Aleksandra Jackowicz, Anna Dybka, Jacek Piotrowski