debata o niepodleglej 8W środę, 21 listopada 2018 r. Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” zorganizowało Otwartą Debatę „POROZMAWIAJMY O NIEPODLEGŁEJ”. Debata odbyła się w sali konferencyjnej Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji.

W wydarzeniu uczestniczyli historycy, znawcy naszego regionu: Mariusz Kowalik, Ryszard Żurecki, Tomasz Żbik, Mieczysław Barnat i dr Konrad Krzyżak. Panowie rozważali na temat wydarzeń i postaci związanych z odzyskaniem niepodległości na terenach Galicji, w tym szczególnie na Ziemi Niżańskiej. W rolę prowadzącego dyskusję wcielił się pan Mariusz Kowalik. Każdy z mówców zaprezentował pełną klasę, ich wypowiedzi były rzeczowe, niekiedy dowcipne, czym przykuwali uwagę zgromadzonych słuchaczy. Debata trwała o wiele dłużej niż pierwotnie zakładano, a mimo to nie wyczerpano wszystkich tematów i wątków. Publiczność nie okazywała najmniejszych oznak znużenia, a po zakończeniu część słuchaczy kontynuowała rozmowy z prelegentami w luźniej atmosferze przy kawie i herbacie.

Debata była ostatnim akcentem, zamykającym uroczyste obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, organizowanym przez NCK „Sokół”. Jako, że formuła przypadła publiczności do gustu, a tematów związanych z historią naszego miasta i okolic jest wiele, należy się spodziewać kolejnych podobnych inicjatyw.

Źrodło: CHiT w Nisku

debata o niepodleglej 1debata o niepodleglej 2debata o niepodleglej 3debata o niepodleglej 4debata o niepodleglej 5debata o niepodleglej 6debata o niepodleglej 7