porozumienie odpady 7W stalowowolskim Urzędzie Miasta przy ulicy Kwiatkowskiego w piątek 7 czerwca Burmistrz Gminy i Miasta Nisko wraz z Prezydentem Stalowej Woli uczestniczyli w podpisaniu porozumienia w sprawie współpracy dotyczącej przetwarzania odpadów z terenu Gminy i Miasta Nisko. Umowa przewiduje, że przez najbliższe 30 lat śmieci z Niska będą trafiać do Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów w Stalowej Woli.

- Nie była to łatwa decyzja, dlatego dziękuję prezydentowi Stalowej Woli za możliwość jaką stworzył dla naszego Miasta i Gminy. Dobry sąsiad to trochę więcej jak rodzina. I to się sprawdza również w relacjach samorządowych. Porozumienie zawarte z miastem Stalowa Wola daje pewność niższej opłaty. Dotychczas płaciliśmy 270 złotych za tonę odpadów, teraz będzie to 250 złotych. Przy tej ilości śmieci ta różnica w cenie robi wrażenie. To dla nas, nie boję się użyć tego stwierdzenia, historyczna chwila – mówił Waldemar Ślusarczyk, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko.

Z kolei prezydent Stalowej Woli określił porozumienie jako przełomowe. Od sierpnia 2019 roku odpady z Gminy i Miasta Nisko będą przekazywane do Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów w Stalowej Woli.

 – Porozumienie otwiera nam możliwość współpracy w sprawie wspólnego gospodarowania odpadami komunalnymi na instalacji, która w tej chwili już obsługuje dużą część gmin naszego powiatu, ale i również powiatów zaprzyjaźnionych. To dla nas wyjątkowy dzień, bo otwiera nam perspektywę kolejnej, ważnej współpracy pomiędzy sąsiadami - dodał prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Niebawem w życie ma wejść nowa ustawa śmieciowa, która zmienia m.in. formę zarządzania instalacjami gospodarowania odpadów. Zniknie regionalizacja wojewódzka, co w rezultacie zwiększy konkurencję na rynku odpadów. Przystąpienie Niska do porozumienia ze Stalowa Wolą pozwoli na zabezpieczenie możliwości funkcjonowania stalowowolskiego Zakładu Przetwarzania w przyszłości, a Gminie Nisko pozwoli na przekazywanie odpadów w konkurencyjnych cenach.

porozumienie odpady 1porozumienie odpady 2porozumienie odpady 3porozumienie odpady 4porozumienie odpady 5porozumienie odpady 6porozumienie odpady 8porozumienie odpady 9porozumienie odpady 10porozumienie odpady 11