dozynki powiatu nizanskiego 2019 30W niedzielę, 18 sierpnia 2019 roku Obiekt Sportowo -  Rekreacyjny w Harasiukach wypełnił się uczestnikami XXI Dożynek Powiatu Niżańskiego.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Harasiukach, w czasie której wierni modlili się w intencji rolników, w podzięce za ich całoroczny trud pracy na roli, a także za to, że troszczą się o nasz codzienny chleb.

Po zakończeniu Mszy Św. Orkiestra Dęta z Zarzecza poprowadziła korowód dożynkowy na kolejną część uroczystości. Gospodarz Dożynek Powiatowych Starosta Niżański Robert Bednarz wraz z gospodarzem Gminy Wójtem Krzysztofem Kiszką witali wchodzących na płytę obiektu przedstawicieli poszczególnych gmin wraz z delegacjami wieńcowymi. Uroczystość uświetniło 18 misternie wykonanych wieńców dożynkowych.

Po oficjalnych przemówieniach nastąpiła Ceremonia Chleba, na scenie pojawili się Starostowie Dożynek Elżbieta Struk i Jan Szwedo. Gospodarzom święta przekazali bochen chleba, upieczony z tegorocznych zbiorów. Obrzędową i oficjalną część rolniczego święta zakończyło dzielenie się chlebem, z którym do dożynkowych gości zwrócili się m. in. Starosta Niżański, Wicestarosta Adam Mach, Zastępca Burmistrza Gminny i Miasta Nisko Zbigniew Kotuła, Wójtowie i Burmistrzowie gmin Powiatu Niżańskiego, zaproszeni goście oraz Starostowie Dożynek.

Dożynki to czas ważnych dla mieszkańców gmin konkursów: III Powiatowego Konkursu na Tradycyjny Produkt Kulinarny Powiatu Niżańskiego, Powiatowego Konkursu Wieńca Dożynkowego – ocenianego przez komisję konkursową i zgromadzoną publiczność.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska przygotowane przez delegacje ze wszystkich gmin (stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i  grupy nieformalne), oferowane w namiotach wystawienniczych, dodatkowo każda z gmin prezentowała stoisko promujące walory swojej okolicy.

Na dożynkach nie zabrakło także bogatej części artystycznej w czasie, której zaprezentowały się zespoły folklorystyczne i soliści reprezentujący poszczególne gminy Powiatu.

Gwiazdą tegorocznych Dożynek był zespół „Piękni i Młodzi”, który bawił licznie zgromadzoną publiczność.

Dożynki Powiatu Niżańskiego swoją obecnością zaszczycili sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł, Posłowie na Sejm: Piotr Olszówka i Mieczysław Miazga,  Burmistrzowie i Wójtowie oraz Przewodniczący Rad Miejskich i Gminnych Powiatu Niżańskiego, Radni Rady Powiatu Niżańskiego i Radni Rady Gminy w Harasiukach oraz kierownicy jednostek organizacyjnych Powiatu, służb, inspekcji i straży.

Patronat Honorowy nad Dożynkami sprawował Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart.

Dożynki Powiatu Niżańskiego – Harasiuki 2019 stanowiły doskonałą okazję do wyróżnienia wiodących rolników z terenu Gmin naszego Powiatu oraz nagrodzodzenia najlepszych uczniów.

Wyróżnieni rolnicy prowadzą gospodarstwa rolne zajmujące się m.in.: uprawą zbóż, buraków cukrowych, ziemniaków i soi, hodują bydło mleczne, trzodę chlewną. Posiadają szereg maszyn potrzebnych do produkcji rolnej w dużym stopniu współfinansowanych ze środków unijnych. 

Wśród najlepszych rolników wyróżnienia otrzymali: Piotr Cagara (Gmina i Miasto Nisko) Robert Burdzy (Gmina i Miasto Rudnik nad Sanem), Józef Skalny (Gmina i Miasto Ulanów), Jan Szwedo (Gmina Harasiuki), Adam Walczak (Gmina Jarocin), Piotr Kołodziej (Gmina Jeżowe) i Tomasz Łoś (Gmina Krzeszów).

Nagrodzeni zostali uczniowie, którzy osiągnęli bardzo wysokie wyniki w nauce, pracowali na rzecz swojej szkoły i lokalnego środowiska, rozwijają swoje talenty muzyczne, odnieśli sukcesy we współzawodnictwie sportowym.

Wśród wyróżnionych najlepszych uczniów poszczególnych Gmin Powiatu, którym wręczono dyplomy i karty podarunkowe znaleźli się: Aleksandra Domańska (Gmina i Miasto Nisko), Robert Uldynowicz (Gmina i Miasto Rudnik nad Sanem), Karolina Wieczerzak (Gmina i Miasto Ulanów), Filip Wróbel (Gmina Harasiuki), Stanisław Soja (Gmina Jarocin), Jakub Grabiec (Gmina Jeżowe) i Bartłomiej Waliłko (Gmina Krzeszów). Nagrodę Starosty Niżańskiego otrzymał Paweł Żurawski absolwent Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku.

Dodatkowo podczas tegorocznego święta podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł wręczył ubrania specjalistyczne druhom z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Harasiukach, Hucisku i Goździe.

W czasie tegorocznych Dożynek Starosta Niżański Robert Bednarz, Prezes Zarządu Wydawnictwa SZTAFETA Lilla Witkowska oraz Wójt Gminy Harasiuki wręczyli nagrody w plebiscycie „Sztafety” na „Sołtysa Roku Powiatu Niżańskiego”.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Nisku (www.powiat-nisko.pl)

Galeria zdjęć