koncert kapel 8W dniu 29 września 2019 r., w niżańskim parku miejskim odbył się Koncert Kapel Ludowych pn. „Na straży tradycji”. Pierwsza edycja przedsięwzięcia o tej nazwie zorganizowana została przez NCK „Sokół” w roku 2014, a  od początku przyświecał nam cel zgodny z opinią komisji artystycznej Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, która stwierdza że: tradycja ludowego śpiewu i muzykowania jest cenną i istotną częścią polskiego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która to część nie może zostać zaprzepaszczona w nowych warunkach cywilizacyjnych. Stanowi ona bowiem o tożsamości lokalnej, regionalnej i ogólnonarodowej.

Do udziału w tegorocznym koncercie zaproszone zostały zespoły kultywujące tradycje ludowe w regionie, prezentujące swój własny, bogaty repertuar. Po raz pierwszy w Nisku gościliśmy Zespół Pieśni i Tańca „Łańcut” wraz z Kapelą Ludową z MDK w Łańcucie, Kapelę Ludową „Kmiecie” z Rzeszowa – Budziwoju oraz Kapelę Ludową „Krążałka” z Biłgoraja. Koncert był wyjątkowy ze względu na jeszcze jeden fakt. Rok 2019, to rok szczególny dla naszej Niżańskiej  Kapeli Ludowej, ponieważ „licznik działalności artystycznej” Kapeli, wybił w tym roku 45 lat! Z tej okazji Kapela zaprezentowała  jubileuszowy koncert, do którego włączyli się także dawni jej członkowie. Gratulacje i życzenia dla całego Zespołu wręczyli na scenie dyrektor NCK „Sokół”, z-ca Burmistrza GiM Nisko, a także Starosta Niżański. Do życzeń dołączyła także Kapela Ludowa „Krążałka” oraz wszyscy przyjaciele i  wielbiciele Kapeli.

Dziękujemy naszym gościom - strażnikom tradycji, za piękny koncert! Gratulujemy Niżańskiej Kapeli Ludowej, życząc zdrowia i chęci do pracy na kolejne lata działalności, a my, jako organizatorzy, zobowiązujemy się kontynuować edycje koncertu w przyszłości.   

Monika Jagiełło

Galeria zdjęć