plakat 11 listopada 2020 crTegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada w Gminie i Mieście Nisko ze względu na sytuację epidemiologiczną będą miały charakter symboliczny.

Tradycją stał się liczny udział Mieszkańców naszej gminy w corocznych uroczystościach w dniu 11 Listopada. Wspólny przemarsz na Plac Wolności z Sanktuarium św. Józefa, śpiewanie pieśni patriotycznych i żołnierskich z udziałem Orkiestry Dętej OSP z Zarzecza oraz zespołów wokalnych, czy żołnierska salwa honorowa i Apel Poległych z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Garnizonu Nisko to nieodzowna część obchodów. Towarzyszyła temu zawsze podniosła i radosna atmosfera. Niestety w tym roku z uwagi na panującą sytuację epidemiczną niemożliwe będzie spotkanie w większym gronie by wspólnie świętować 102. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

– Obchody Narodowego Święta Niepodległości są świadectwem umiłowania Ojczyzny. Dbajmy o Nią, by przyszłe pokolenia mogły żyć w Polsce uczciwej, sprawiedliwej i niezależnej. Ten szczególny dzień skłania do refleksji na temat patriotyzmu, bo nic nie jest tak ważne dla narodu, jak posiadanie własnego państwa, suwerenne sprawowanie rządów i poczucie, że w jego granicach jest się bezpiecznym. Jednakże w dobie obecnej pandemii musimy zastosować inną formę wyrażania patriotyzmu. Wierzę, że każdy z Mieszkańców Gminy i Miasta Nisko znajdzie chwilę by zastanowić się jak ważna jest dla współczesnego pokolenia pamięć o rodakach walczących o wolność i niepodległość naszego kraju. Pielęgnujmy w tym trudnym czasie więzi międzyludzkie oparte na wzajemnej otwartości, życzliwości i pomocy, bo są one siłą napędową wszystkiego co buduje naszą Ojczyznę. Serdecznie Państwa pozdrawiam i życzę dużo zdrowia oraz spokoju – mówi Waldemar Ślusarczyk Burmistrz Gminy i Miasta Nisko.

Dzień 11 Listopada 1918 roku był przełomowym momentem nie tylko w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej, powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Dla upamiętnienia tego szczególnego dla naszego kraju wydarzenia, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 1937 roku ustanowił 11 Listopada polskim świętem narodowym, które pozostało oficjalnie świętem państwowym do 1945 roku. Dopiero od 1989 roku możemy na nowo oficjalnie czcić pamięć Tych, którzy oddali życie abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnej Polsce.

W tym roku niżańskie obchody 102. Rocznicy Odzyskania Niepodległości będą ograniczone do Mszy św. za Ojczyznę w Sanktuarium św. Józefa, która odbędzie się o godzinie 12:00. Następnie przedstawiciele władz samorządowych złożą wieńce i wiązanki okolicznościowe pod „Tablicą Katyńską”, „Tablicą Żołnierzy AK”, Pomnikiem Wdzięczności oraz Pomnikiem Orląt Lwowskich.