sprzatanie wer 2Rzeki Wisła, San oraz Tanew są wspólnym mianownikiem dla ludzi z pasjami wodniackimi, przyrodniczymi oraz wędkarskimi. Już po raz szósty rusza nadzwyczaj ciekawa inicjatywa ekologiczna ukierunkowana na poprawę czystości rzek.

Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej” w dniu 8 maja 2021r. już po raz drugi włączy się w akcję sprzątania rzek, organizowaną przez Fundację Fundusz Lokalny SMK. Ogólnopolska inicjatywa jest kontynuacją rozpoczętego w 2016 roku projektu pn. „Wisła jakiej nie znamy”.

Akcja ma na celu zebranie nie tylko tych odpadów, które znajdują się bezpośrednio na powierzchni wody lub na nawisach przybrzeżnych, lecz grupy wolontariuszy będą sprzątać również nadbrzeżne okolice tych rzek. W tym roku sprzątanie obejmie rzekę San od gminy Krzeszów aż po Nisko, a także odcinek rzeki Tanew od gminy Harasiuki do gminy Ulanów. Ponadto strażacy z OSP Nowosielec będa także sprzątać rzekę Barcówkę.

Już dziś udział w akcji sprzątania rzek i ich otoczenia w Powiecie Niżańskim zadeklarowały: Ochotnicza Straż Pożarna Zarzecze, OSP Nisko, OSP Ulanów, OSP Krzeszów, OSP Rudnik nad Sanem, OSP Kopki, OSP Przędzel, OSP Przędzel Kolonia, OSP Bieliny, Stowarzyszenie „Nasze Harasiuki”, Bractwo Flisackie p.w. św. Barbary w Ulanowie, MGKS Retman Ulanów, SIL Przystań w Ulanowie, Stowarzyszenie Bieliny Wieś nad Sanem, Koło Gospodyń Wiejskich w Wolinie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zarzeckiej, Podkarpacki Klub Turystyki Górskiej TREPIK w Zarzeczu, oraz 14 Drużyna Harcerska „Wibram” i 5 Drużyna Staroszharcerska "Esculap” w Zarzeczu.

Wyjątkowo szczególną aktywność zadeklarowały Koła Polskiego Związku Wędkarskiego m.in. Nisko Nr 4, Rudnik n/Sanem Nr 9, Zarzecze Nr 18, Ulanów Nr 20, Krzeszów Nr 41.

Wsparcie działań akcji polegającej na odbiorze zebranych śmieci i ich utylizacji oraz przekazaniu worków na śmieci i rękawic oraz zaopatrzenie w wodę do picia dla wolontariuszy zadeklarowały nadrzeczne samorządy: Starostwo Powiatowe w Nisku, Gmina i Miasto Nisko, Gmina Rudnik nad Sanem, Gmina Ulanów oraz Gmina Krzeszów, Zakład Usług Komunalny w Ulanowie, Zakład Gospodarki Komunalnej w Krzeszowie oraz Nadleśnictwo Rudnik.

Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej” serdecznie zaprasza do włączenia się we wspólne działania w celu poprawy estetyki środowiska wodnego w naszym regionie.

Natomiast wszystkim tym, którzy wspierają akcję serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, iż tegoroczna akcja przyniesie podobną satysfakcję.

W razie pytań dotyczących partnerstwa oraz ewentualnych zgłoszeń do udziału w akcji sprzątania rzek prosimy o kontakt z Lokalną Grupą Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”– tel. 15 8 411 331, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

LGD Nisko