dzialacz 2021 2729 maja, w całej Polsce obchodzony jest Dzień Działacza Kultury.

Z tej okazji w dniu 31 maja w sali Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” spotkali się niżańscy działacze oraz animatorzy zajęć kulturalnych. Francuski pisarz André Malraux powiedział ciekawe zdanie: „Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się czymś innym niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie”. Dzień Działacza Kultury jest więc świetną okazją, by wyróżnić osoby zaangażowane w działalność kulturalną - twórców, artystów, animatorów. Złożyć wszystkim pracownikom instytucji kulturalnych w naszym mieście oraz działaczom społecznym najwspanialsze życzenia.

„Najważniejszą rzeczą, która się liczy jest serce. I za to serce, za umiłowanie kultury, za pasję – dziękuję. Nie mogliśmy się spotkać z tej okazji w ubiegłym roku dlatego też dzisiaj wyróżnimy osoby zaangażowane w tworzenie życia kultury w naszym regionie”.

Po raz szósty wręczono Wyróżnienia Burmistrza Gminy i Miasta Nisko najaktywniejszym Działaczom Kultury. Burmistrz Waldemar Ślusarczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Folta oraz Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Krzysztof Tabian podziękowali za animowanie życia kulturalnego w Gminie i Mieście Nisko. Za pracę, czas, starania i zaangażowanie w krzewienie pasji obcowania z kulturą, kultywowanie lokalnych zwyczajów i tradycji wśród niżańskiej społeczności.

Wśród wyróżnionych osób znaleźli się: Marek Urban, Wiesław Kieżun, Bogusław Pelc, Beata Lewicka, Ewa Błądek, Mieczysław Koziarz, Lucyna Koziarz, Michał Potaczała, Elżbieta Boukourbane, Jan Surma, Mariusz Kowalik, Janusz Ogiński, Leokadia Rembisz, Krystyna Rębisz, Alicja Sochacka, Jolanta Szoja, Aniela Ryznar, Barbara Potocka, Iwona Nemeczek, Ewa Sęk, ks. Franciszek Grela, Tadeusz Wojcieszyn, Bronisława Barć, Mirosława Barylska, Mieczysław Barnat, ks. Władysław Jadam, Agnieszka Rup, Maria Bera, Monika Jagiełło, Marian Pelic, Zygmunt Kunikowski, Mateusz Rychlak, Kamil Drąg, Paulina Kara, Barbara Myśliwiec, Tomasz Żbik, Chór Seniorów „Echo”, Koło Gospodyń Wiejskich „Nowosielczanki”, Teresa Świdecka Węglarz, Anna Różańska, Dorota Nieradka, Marta Piłat, dr Konrad Krzyżak, Mikołaj Siudy, Jolanta Krawiec, Dariusz Wasyl, Radosław Maziarz oraz Teatr KONTYNUACJA.

Z kolei do grona Działaczy Kultury w 2021 roku dołączyli:

Dominik Maślach
Dominik Maślach – wieloletni pracownik Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”, zatrudniony od 2005 roku na stanowisku akustyka i instruktora muzyki. Zapewnia obsługę akustyczną i oświetleniową na wszystkich imprezach okolicznościowych organizowanych i współorganizowanych przez NCK „Sokół”. Jest twórcą muzyki do spektakli teatralnych Teatru „Kontynuacja” takich jak: „Rewizor”, „Antygona w Nowym Jorku”, „Mniejsze dobro”, „2 X Fredro”, „Śluby panieńskie”, „Imieniny pana Dyrektora” oraz „Pierwiastek z minus jeden”. Współtworzył muzykę do widowiska teatralno-lalkowego „Wesele”.

Kazimierz Ornarowicz
Długoletni pracownik Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”, zatrudniony od 1998 r. na stanowisku pracownika gospodarczego. Konserwator, „złota rączka”. Oprócz pracy zawodowej kreował rolę Johna w sztuce „Antygona w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego w reżyserii Marka Urbana. Obsługiwał technicznie nie tylko spektakle teatralne, które powstawały na przestrzeni lat, ale także wszystkie przedsięwzięcia kulturalne wewnętrzne i zewnętrzne. W lutym br. odszedł na zasłużoną emeryturę.

Stanisław Świeca
Pochodzący z Zarzecza artysta plastyk grafik. Mieszka i pracuje w Stalowej Woli. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu. Studia ukończył w 1973 roku na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplomem w pracowni profesora Zbigniewa Chudzikiewicza. Wielokrotnie nagradzany w konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych. Jego prace plastyczne znajdują się w zbiorach muzealnych, zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. W NCK „Sokół” i Oddziale w Zarzeczu prowadził zajęcia z grafiki od wielu lat.

Marcin Walko
Urodzony i zamieszkały w Nisku. Wielbiciel struktur, krzywych, pionów i poziomów w krajobrazie. Z pasją, zamiłowaniem i uwielbieniem odkrywa starą część Europy, początki jej powstania - Bałkany. W miejscach pomieszania kultury i języka. Ma za sobą ponad dekadę twórczości fotograficznej. W poszukiwaniu unikalnych „endemicznych” miejsc, a jednocześnie w obawie o dynamikę zmian zachodzących w krajobrazie stworzył cykl "Europa w ciszy", który zawiera przekrój fotografii krajobrazowej z całej Europy. Jest autorem przejmującego reportażu fotograficznego “Parcela M11” na temat ofiar w Potočari, Srebrenicy i innych "bezpiecznych strefach”, w czasie konfliktu w Bośni i Hercegowinie. Wielokrotnie nagradzany i honorowany w najważniejszych konkursach o randze międzynarodowej i krajowej. Jego zdjęcia były publikowane w czasopismach w Polsce i za granicą. W czerwcu 2016 roku został okrzyknięty "Inspiracją" magazynu "Szeroki Kadr”. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i sztuki. Ostatni sukces - Laureat konkursu „VIVA! Photo Awards 2020” - Wyróżnienie w kategorii Reportaż: praca „Bardzo bliski Wschód”.

Rafał Marchut
Niżanin z urodzenia i zamieszkania, człowiek wielu talentów i pasji. Fotograf, kompozytor muzyki ambientowej, grafik komputerowy, informatyk. Fotografią zajmuje się od 10 lat temu. Od 2018 r. zgłębia tajniki technik szlachetnych. Swoimi dokonaniami dzieli się na międzynarodowym portalu artystów DeviantArt. Wystawa „Alchemia sztafażu” w 2020 r. w NCHiT była pierwszą publiczną prezentacją twórczości Rafała Marchuta. Prezentowano na niej 20 wyjątkowych fotografii wykonanych w technice gumy chromianowej. Dziesięć z nich było zapisem podróży po polskich skansenach, dziesięć z parków etnograficznych w Tajlandii i obiektów uchwyconych podczas podróży z Bangkoku na południe. W tej chwili zgłębia tajniki techniki bromoleju.

Ewa Krzyżek
Niżańska badaczka historii. W latach 1969 – 1973 uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego w Nisku. Studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim – Wydział Filologiczny, gdzie w roku 1979 otrzymała tytuł magistra bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Przez blisko trzydzieści lat pracowała w Bibliotece Pedagogicznej w Nisku i Stalowej Woli. Jest autorką artykułów i książek o tematyce historycznej. Pierwszą jej publikację stanowił artykuł „Biblioteka Polska w księgozbiorze Lubomirskich w Przeworsku”, który ukazał się w „Materiałach i Studiach Muzealnych” t. III wydanych w 1980 roku przez Muzeum Okręgowe w Przemyślu. Opracowała rozdział pt. „Biblioteka niżańskiego Liceum wczoraj” zamieszczony w książce „100 lat Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku. Była w zespole redakcyjnym publikacji „Nisko 85 lecie Nadania Praw Miejskich 1933-2018”. Jest współautorką książki „Zwykłe życie” będącej opracowaniem wspomnień okołowojennych mieszkańców Niska i Zarzecza. Najnowsza książka napisana przez Panią Ewę opisuje historię Towarzystwa Szkoły Ludowej w Nisku i Powiecie Niżańskim.

Magdalena Kara - Sajek
Urodzona w Nisku, artystka plastyk absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu i wydziału artystycznego UMCS w Lublinie. Malarz-rysownik, ilustrator książek, tworzy animacje filmowe miedzy innymi do filmu „Nauka chodzenia”, współprodukowanego przez Telewizję Polską. Twórczość pani Magdaleny jest ceniona i prezentowana na wielu wystawach. Jej prace obecne są w prywatnych kolekcjach na całym świecie (Peru, Stany Zjednoczone, Japonia, Rosja, Włochy, Holandia i wielu innych). Jest ilustratorką podręcznika historycznego dla najmłodszych – „Czy wiecie, że?”, wydanego przez Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” w Nisku.

Danuta Kazanecka
Od 2014 roku pełni funkcję Przewodniczącej Zarządu oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Christina Civitas” w Nisku . W ramach działalności organizowane są spotkania – prelekcje z zakresu literatury oraz historii regionu ( np. z panią Marią Mirecką Loryś, ks Walą). Stowarzyszenie organizuje wyjazdy pielgrzymkowo poznawcze. Inicjatorka nauki gry w szachy dla dzieci w Niżańskim Centrum Kultury. Od 13 lat aktorka Warsztatów Teatralnych MDK w Stalowej Woli. Odgrywa również role w teatrze lalkowym „Przytulanka”. Prezentuje twórczość św. Jana Pawła II oraz wartości biblijne w teatrze sakralno – dramatycznym w Janowie Lubelskim. W latach siedemdziesiątych była członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Niżańskiej, obecnie uczestniczy w działalności Towarzystwa Ziemi Niżańskiej.

KOŁO TERENOWE W NISKU POLSKIEGO TOWARZYSTWA NUMIZMATYCZNEGO zostało zawiązane w 1989 roku przez grupę jedenastu pasjonatów numizmatyki i archeologii. Na początku swojej działalności członkowie Koła koncentrowali się na kolekcjonowaniu monet tematycznych wprowadzanych do obiegu przez Narodowy Bank Polski. Z biegiem lat aktywność Koła systematycznie wzrastała, co przejawiało się w powiększaniu zbiorów oraz uczestnictwie w wielu wystawach i wydarzeniach organizowanych w Nisku. Niżańscy kolekcjonerzy wybijają żetony okolicznościowe związane z najważniejszymi wydarzeniami w historii miasta. Między innymi powstał żeton z okazji 85 – lecia nadania praw miejskich oraz „1 Sokół Niżański”. Obecnie w skład zarządu koła wchodzą:
Tadeusz Wojcieszyn – prezes
Mariusz Kowalik – wiceprezes/sekretarz,
Kazimierz Sroka – członek Zarządu/skarbnik.

Krzysztof Gawryś - odznaczenie pośmiertnie
Krzysztof Gawryś z niżańskim Teatrem „Kontynuacja” związany był od 2014 roku. W swojej scenicznej karierze wystąpił w rolach: Sędziego w „Rewizorze” M. Gogola w 2014 r., księdza Habita w sztuce „Mniejsze dobro” H. Bardijewskiego w 2016 r., Poety w „Weselu” St. Wyspiańskiego w 2018 r. oraz Naczelnego w spektaklu teatralnym „Imieniny pana dyrektora” Zdzisława Skowrońskiego i Józefa Słotwińskiego w roku 2019. Przygotowania do roli adwokata w sztuce „Pierwiastek z minus jeden” Mariana Hemara /2020 r./, przerwała nagle i niespodziewanie choroba. Zmarł 23 stycznia br. W tym jakże odpowiedzialnym i serdecznym człowieku drzemały pokłady dobra i chęci dzielenia się z innymi. Wyróżnienie odbierała Pani Urszula Michałkiewicz – siostra pana Krzysztofa.

Ponieważ uroczystość zorganizowana 31 maja, uświetniała Dzień Działacza Kultury nagrody Dyrektora Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” otrzymali Wszyscy pracownicy NCK.

Oprawę artystyczną tego spotkania stworzyli: Dominik Maślach gitara solo, Oliwia Sarnikowska w układzie tanecznym oraz podopieczne Pani Doroty Nieradki – instruktorki Studium Wokalnego NCK „Sokół” w Nisku: Zespół Fuego NCK ,,Sokół’’: Oliwia Sarnikowska, Emilia Warchoł, Emilia Wieleba, Amelia Dąbek oraz Andżelika Guściora, która awansowała do udziału w Festiwalu Zaczarowanej Piosenki organizowanego przez Fundację Anny Dymnej.

Zobacz galerię ico foto