helena kulig 100 lat 1Pani Helena Kulig z Niska 10 sierpnia świętowała setne urodziny. Z tej okazji dostojną jubilatkę odwiedziła delegacja z Urzędu Gminy i Miasta w Nisku.

Helena Kulig z domu Maciej przyszła na świat 10 sierpnia 1921 roku jako najmłodsza z ośmiorga rodzeństwa. Jako młoda dziewczyna należała do Związku Strzeleckiego, którego członkowie, na czele z Józefem Piłsudskim, stanowili trzon Legionów Polskich. Związek Strzelecki po odzyskaniu w 1918 roku przez Polskę niepodległości działał jako społeczno-wychowawcza organizacja młodzieży. Kształtowała ona w młodych ludziach postawy patriotyczne takie jak miłość, wierność Bogu i Ojczyźnie, dumę z bycia Polakiem. Pani Helena aktywnie działała w organizacji. Jubilatka często wspominała, jak w świetlicy organizacji odbywały się zebrania, potańcówki, pogadanki, jak chodziła z koleżankami po ulicach zbierając pieniądze do puszki na działalność Związku, jak prowadziła bibliotekę, uczestniczyła w kursach szycia i haftowania.

Tuż przed wojną Pani Helena Kulig pracowała w dziale rachunkowości Huty Stalowa Wola. W 1941 roku wyszła za mąż za Zygmunta Kuliga, znanego piłkarza niżańskiego „Sokoła”. W czasie wojny mąż Pani Heleny należał do AK.

Helena Kulig wychowała dwie córki, Elżbietę i Teresę, dochowała się czworga wnuków i dziewięciorga prawnuków. Wyniesione z domu rodzinnego i ze Związku Strzeleckiego wartości wyznawała przez całe swe życie, przekazując je młodszym pokoleniom i pozostając dla nich niekwestionowanym autorytetem i seniorką rodu.

10 sierpnia dostojną jubilatkę odwiedzili Waldemar Ślusarczyk Burmistrz Gminy i Miasta Nisko oraz Lucyna Drąg, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. W uroczystości uczestniczyli także najbliżsi członkowie rodziny Pani Heleny. Stulatka otrzymała okolicznościowy grawerton, prezenty, kwiaty i moc życzeń. Z kolei goście mogli spróbować pysznego tortu z napisem 100 lat.

helena kulig 100 lat 2helena kulig 100 lat 3helena kulig 100 lat 4