11 listopada 2021 nisko 57W środę 10 listopada i w czwartek 11 listopada w Nisku odbyły się uroczystości związane ze 103. Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W obchodach uczestniczyli mieszkańcy gminy oraz przedstawiciele władz samorządowych, wojska, straży i policji.

Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości rozpoczęło się w Nisku 10 listopada Uroczystym Capstrzykiem Niepodległościowym. O godzinie 18:00 nastąpił podniosły przemarsz z pochodniami ulicą Sandomierską w kierunku Placu Wolności z udziałem Kompani Honorowej Garnizonu Nisko, Grupy Reprezentacyjnej Niżańskich Mażoretek, Orkiestry Dętej OSP w Zarzeczu oraz Harcerzy ZHP Nisko im. Szarych Szeregów. Po przybyciu na Plac Wolności żołnierze podnieśli flagę RP, po czym w hołdzie bohaterom nastąpił niepodległościowy Apel Pamięci. W dalszej kolejności złożono „znicze pamięci” pod pomnikiem Orląt Lwowskich i odczytano obwieszczenie Komendy Naczelnej P.O.W. z 10 listopada 1918r. Na koniec niepodległościowej wieczornicy odbyła się defilada wojskowa poprzedzona patriotycznym koncertem pt. „Młode głosy na wolności” w wykonaniu wokalistów Studium Wokalnego NCK „Sokoł”. Przez cały czas dla zgromadzonych na Placu Wolności mieszkańców Niska wydawany był ciepły poczęstunek z garnizonowej kuchni.

W czwartek 11 listopada świętowanie rozpoczęło się od mszy za Ojczyznę w Sanktuarium św. Józefa. Po nabożeństwie przedstawiciele władz złożyli kwiaty pod „Tablicą Katyńską” i „Tablicą Żołnierzy AK”. Dalsze uroczystości kontynuowane były na placu Wolności, na który wszyscy zgromadzeni przemaszerowali w okazałym pochodzie. Pod pomnikiem Wdzięczności wygłoszone zostały przemówienia okolicznościowe.

Podczas uroczystości odczytany został Apel Pamięci, a żołnierze oddali salwę honorową. Następnie liczne delegacje na czele z Przedstawicielami Władz Gminy i Miasta Nisko złożyły kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności. Jak co roku nie zabrakło defilady w wykonaniu Kompanii Honorowej Garnizonu Nisko. Na zakończenie obchodów odbyła się część artystyczna w wykonaniu zespołów z NCK „Sokół”.

Fot. NCK "Sokół" oraz https://sztafeta.pl/

Galeria zdjęć