Dla Stowarzyszenia Żeglarskiego Jacht Klub Nisko rok 2021 był pełen nowych doświadczeń i wyzwań. Dzieci i młodzież żeglarska ( 35 osób) w ramach działalności Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży przez cały rok uczyła się żeglowania rozwijała swoje umiejętności sportowe w klasie Optimist i Omega pod okiem doświadczonych instruktorów Roberta Sołtysa i Mateusza Źródłowskiego. Oprócz weekendowych zajęć Szkoły Żeglarstwa w lipcu podczas XI Niżańskich Regat zorganizowanych nad Zalewem Podwolina młodzi żeglarze z Niska oraz Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg zaprezentowali swoje umiejętności sportowe. Sekcja regatowa Optimist, pod opieką instruktora żeglarstwa Mateusza Źródłowskiego już od kilku lat szkoli się na większych akwenach i stratuje w regatach regionalnych i ogólnopolskich. Do tegorocznych wydarzeń należy zaliczyć udział w 17 regatach na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim i są to: Puchar YKP Gdynia, XXIV Memoriał Ottona Wailanda, Puchar Dziwnowa, Otwarte Mistrzostwa Małopolski i Krakowskiego OZŻ, Puchar Trzech Ryb Giżycko, Puchar Burmistrza Chojnic, Vector Sails Cup / LOTOS Nord Cup Gdańsk 2021, X Otwarte Mistrzostwa Podkarpacia o Puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego, Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych, Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików, Mistrzostwa PSKO GR B - Puchar Mazur, Baltic Cup International Championship Of The Polish Optimist Dinghy Association 2021, III Dzierżno CUP, Jesienne Mistrzostwa Miasta Tarnobrzeg, Zakończenie Sezonu Żeglarskiego 2021 w Małopolsce/ Kraków. W krajowym rankingu klubowym w 2021 roku dzięki Sekcji Regatowej Optimist Jacht Klub Nisko uplasował się na 38 miejscu na 80 klubów z całej Polski, w rankingu Grupy A Optimist (najwyższy poziom): Mikołaj Waszkiewicz zajmuje 53 miejsce na 214 zawodników, w rankingu Grupy B Optimist: Tomasz Tęcza 95 miejsce na 536 zawodników, Marcel Waszkiewicz 222 miejsce na 536 zawodników, Jan Dąbrowski 282 miejsce na 536 zawodników. Duże nadzieje pokładane są również w rozwoju klasy Omega. Jest to polska klasa narodowa, w której odbywają się Mistrzostwa Polski. W klasie szkolona jest starsza młodzież, która po raz pierwszy ma styczność z żeglarstwem, jak również osoby, które zakończyły zmagania w klasie Optimist. W tym roku pod okiem znanego trenera Jacka Turczynowicza już po raz drugi żeglarze tej klasy brali udział w szkoleniu regatowym na jachtach klasy Omega sport na Jeziorze Zegrzyńskim.

Rozwój idei żeglarstwa w Nisku jest możliwy dzięki zaangażowaniu kadry instruktorskiej, zarządowi i członkom SŻ Jacht Klub Nisko oraz rodzicom dzieci. Bardzo dobra współpraca z Burmistrzem Gminy i Miasta Nisko p. Waldemarem Ślusarczykiem, Referatem Promocji, Spraw Społecznych, Działalności Gospodarczej i Sportu a także Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” jest potwierdzeniem, że Jacht Klub Nisko wpisuje się w realizację potrzeb społeczności lokalnej oraz harmonizuje z kierunkiem rozwoju miasta i gminy. Zalew Podwolina stał się ważnym punktem na mapie rekreacyjnej i sportowej Niska, jego wyjątkowe otoczenie wpływa także na atrakcyjność zajęć żeglarskich. Jedenaście lat działalności Stowarzyszenia Żeglarskiego Jacht Klub Nisko tworzy już pewną historię. Pasjonaci żeglarstwa, spośród których znaczna grupa należała w latach osiemdziesiątych XX w. do Wodnej Drużyny Harcerskiej w Liceum Ogólnokształcącym im Stefana Czarnieckiego w Nisku utworzyli stowarzyszenie, które popularyzuje żeglarstwo i kulturę marynistyczną, równocześnie promuje Gminę i Miasto Nisko, a to co jest już z perspektywy dziesięciu lat wyjątkowe - łączy pokolenia.

Poniżej fotorelacja z działalności Szkoły Żeglarstwa dla Dzieci i Młodzieży SŻ Jacht Klub Nisko w 2021 roku.

Nisko Sż zajęcie na wodzie starsza grupa OptimistNisko Szkoła Żeglarstwa grupa starszaNisko SŻ Grupa Omega i starsza grupa Optimist na wodzieNisko SŻ zabezpieczenie zajęć na wodzieNisko SŻ zajęcia z młodszą grupą