rakieta tobiasza 4Opracowany przez Tobiasza Markowicza projekt „Rakieta modelarska stabilizowana statecznikami kratownicowymi” przeszedł już dwa etapy tego konkursu. Etap szkolny, po którym został zakwalifikowany do regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory, odbywającego się we Wrocławiu.

Spośród 35 projektów prezentowanych w dniach 16-18 marca tylko 8 z nich przeszło do rozgrywek finałowych, w tym projekt Tobiasza – najmłodszego uczestnika konkursu. Głównym założeniem projektu jest stworzenie odzyskiwalnej rakiety małej mocy stabilizowanej za pomocą 4 stateczników kratownicowych. Pojazd ma być zdolny do powrotu na spadochronie i do ponownego użycia.

Głównym celem jest zdobycie wiedzy i doświadczenia potrzebnego do budowy kolejnych rakiet oraz wynoszenia małych ładunków na około 60 m. Rakieta „Delay” wykorzystuje silnik hybrydowy, paliwem jest w nim polipropylen a utleniaczem podtlenek azotu (N2O). Ponadto rakieta wystartuje z własnej platformy, opartej na 4 elektronicznych zaciskach, co nie jest często spotykane w rakietach modelarskich. Cała rakieta wraz z platformą posiada swoją wirtualną postać w programie Fusion 360. Konstrukcja w ¾ jest wykonana na drukarce 3d. Cały hardware został stworzony z użyciem mikrokontrolerów Arduino.

Laureaci spotkają się w Gdyni podczas Ogólnopolskiego Finału Konkursu, który odbędzie się w październiku 2022 r. Młodzi Naukowcy będą walczyć tam o atrakcyjne nagrody: stypendia na rozwój projektu w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, możliwość reprezentacji Polski na prestiżowych konkursach naukowych zagranicą oraz nagrody specjalne fundowane przez partnerów konkursu (udział w programach stażowych i mentorskich).

Konkurs Naukowy E(x)plory to największa tego typu impreza w Polsce skierowana do młodzieży w wieku 13-20 lat. Pozwala zgłaszać projekty ze wszystkich dziedzin naukowych. Konkurs daje Młodym Talentom szansę na skonfrontowanie swoich pomysłów z przedstawicielami świata nauki oraz zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych.

Dzięki utalentowanym ludziom, realizującym swoje pasje, żyje się nam lepiej.  To w ich głowach, a później domach i laboratoriach powstają pomysły ułatwiające nam codzienne życie.

Cała społeczność szkolna na czele z Panią Dyrektor Małgorzatą Tabian  i opiekunem naukowym Panią Anną Dybką cieszy się z sukcesu Tobiasza i gratuluje dobrze wykonanej pracy i zaszczytnego tytułu Laureata oraz miejsca w gronie akredytowanych do finału. Życzymy nadal twórczej pracy nad projektem i powodzenia w Gdyni!

PSP nr 3 w Nisku

rakieta tobiasza 1rakieta tobiasza 2rakieta tobiasza 3