akademia tradycjii 1W środę 6 kwietnia 2022 roku w NCHiT podczas kolejnego spotkania Małej Akademii Tradycji uczestnicy mieli okazję poznać dawną wiejską modę.

Zajęcia poprowadzili edukatorzy z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej – Justyna Niepokój – Gil i Janusz Radwański. Uczniowie z PSP Nr 1 i PSP Nr 5 w Nisku poznali genezę oraz pełny cykl wytwarzania strojów ludowych Lasowiaków i Rzeszowiaków. Na początek dowiedzieli się o uprawie lnu, do jakich celów był użytkowany, jak pozyskiwano z niego włókna i wytwarzano przędzę.

Na prezentowanych zdjęciach mieli okazję zobaczyć narzędzia niezbędne do produkcji tkanin lnianych oraz przykłady strojów codziennych i odświętnych. Przyjrzeli się także dokładnie różnym motywom haftów lasowiackich. Na koniec sami mogli przymierzyć prawdziwe stroje i wcielić się w role gospodyń, gospodarzy, kawalerów i panien.

Mały lasowiacki pokaz mody spotkał się z entuzjazmem uczestników. Dziękujemy edukatorom i uczestnikom. Kolejne spotkanie czeka nas już w maju.

Małgorzata Kawa
NCHiT

akademia tradycjii 2akademia tradycjii 3akademia tradycjii 4akademia tradycjii 5akademia tradycjii 6akademia tradycjii 7akademia tradycjii 8