paulina kara wystawaNiżańskie Centrum Kultury „Sokół” zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy „Studio Bon Bon” Animacje i lalki Pauliny Kary, które odbędzie się 25.06.2022 (sobota) o godz. 1700 w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji.

Paulina Kara - urodzona w 1981 roku w Nisku. Artystka niebanalna. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie, dyplom – snycerstwo (2001). Studiowała w Instytucie Sztuk Pięknych przy UMCS w Lublinie kierunek malarstwo, fakultet ceramika. Dyplom w pracowni prof. Jacka Wojciechowskiego; prezentowany był w Galerii Białej w Centrum Kultury w Lublinie, TVP –„Regiony Kultury”, oraz nagrodzony wyróżnieniem dziekańskim (2006). Lalką zajmuje się od zawsze, osadzając je w instalacjach artystycznych, tworząc postaci portretowe, do animacji poklatkowych, spektakli profesjonalnych lub amatorskich. Współpracowała z Teatrem Lalki we Wrocławiu oraz łódzkim Teatrem Nowym. W 2007 roku wykonała projekt scenografii oraz lalki do widowiska teatralno lalkowego „Wesele”. Spektakl w reż. Marka Urbana, wystawiany był przez Teatr „Kontynuacja” Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nisku. Zajmuje się także malarstwem, ceramiką, rzeźbą współczesną i instalacją artystyczną z elementami scenografii. Tworzy filmy w technologii animacji poklatkowej. Animuje własne lalki, wykorzystując autorską scenografię. Głównym stałym motywem prac i instalacji jest postać ludzka. Charakterystyczne dla twórczości – lalki: karykaturalne ujęcie fikcyjnych lub rzeczywistych postaci, wydobywa absurdy społeczne i kulturowe z ironicznym „przymrużeniem oka”. Instalacje często w sposób przewrotny odwracają relację pomiędzy widzem a oglądanym obiektem.

Na wystawie w NCHiT zaprezentujemy lalki artystyczne wykonane przez artystkę na przestrzeni ostatnich trzech lat. Dodatkowo na ekspozycji wyświetlane będą tworzone przez nią animacje poklatkowe z autorską scenografią. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 12.08.2022 r.