godzina w 271 sierpnia na Placu Wolności w Nisku odbyły się obchody 78. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego.

Udział w obchodach wzięli Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku Marcin Folta, Starosta Niżański Robert Bednarz, Radni Rady Miejskiej w Nisku,  harcerze z Komendy Hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Nisku, członkowie Towarzystwa Ziemi Niżańskiej oraz Koła Numizmatycznego w Nisku, Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” a także Mieszkańcy i dzieci z Przedszkola Niepublicznego Dom Misia w Nisku.

Niżańskie uroczystości rocznicowe rozpoczęły się o godzinie 17:00 wciągnięciem flagi na maszt. Następnie złożono kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności. Aby uczcić to wydarzenie, a także oddać hołd jego uczestnikom oraz poległym i pomordowanym mieszkańcom stolicy, na terenie miasta Nisko uruchomione zostały syreny alarmowe. Uroczystościom towarzyszyły przemówienia oraz stoiska okolicznościowe przygotowane przez Towarzystwo Ziemi Niżańskiej i Koło Numizmatyczne w Nisku.

Powstanie Warszawskie było jednym z najkrwawszych wystąpień zbrojnych przeciwko wojskom niemieckim w 1944 r. Wybuchło 1 sierpnia i trwało do 3 października 1944 r. Było to wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Największa operacja militarna Armii Krajowej. Swoim maksymalnym zasięgiem objęła część lewobrzeżnych dzielnic miasta, niewielki obszar prawobrzeżnej Warszawy, a także Puszczę Kampinoską, Legionowo i okolice Marek. Była to największa bitwa, stoczona podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi.

Fot. NCK "Sokół"

Galeria zdjęć