festiwal kultury lowieckiej 11Na Placu Wolności w Nisku w minioną niedzielę, 7 sierpnia, miała miejsce V edycja Niżańskiego Festiwalu Kultury Łowieckiej. Także i w tym roku celem imprezy było ukazanie piękna myśliwskich tradycji, zwyczajów, gwary, muzyki i sztuki.

Tegoroczne niżańskie święto myśliwych odbyło się pod patronatem Wiceministra Sprawiedliwości Marcina Warchoła. Jego organizatorami byli Burmistrz Gminy i Miasta Nisko, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu, Nadleśnictwo Rudnik nad Sanem oraz Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”.

Podczas części oficjalnej nastąpiła uroczysta prezentacja sztandarów kół łowieckich, których w tym roku było aż 23. Następnie Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk oraz Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł złożyli podziękowania kołom łowieckim.  Tradycyjnie wręczono odznaczenia zasłużonym myśliwym oraz nagrody za wkład w szerzenie kultury łowieckiej. Odznaczenia wręczył także przedstawiciel Zakonu Kawalerów Orderu Złotego Jelenia. Nie zabrakło ceremonii ślubowania myśliwskiego, podczas której młodzi myśliwi wypowiedzieli piękne słowa roty myśliwskiej.

W części artystycznej na scenie wystąpiła Myśliwska Orkiestra Dęta „Echo Kniei” ze Szczebrzeszyna, Capella Zamku Rydzyńskiego, Zespół Sygnalistów „Raróg” z ZO PZŁ w Tarnobrzegu, Niżański Chór Seniora „Echo”, Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar” przy RDLP w Lublinie. Odbyły się również koncerty w wykonaniu Wabiarzy i Sygnalistów pt.” Jesienne Echa Kniei” oraz Jazz Band NCK „Sokół” Nisko.

Na festiwalu obecne były również delegacje miast partnerskich. Z miasta Semerovo na Słowacji byli to Starosta Milan Mikulec z małżonką oraz z Gródka na Ukrainie Iryna Tochena, Hretsko Tetyana i Ludmiła Perjan. 

Tradycją stały się już pokazy psów ras myśliwskich oraz sokolnictwa. Na imprezie nie zabrakło atrakcji dla smakoszy potraw z dziczyzny oraz lokalnych smakołyków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Kulinarną perełką tego dnia był gulasz z dziczyzny przyrządzony przez Leszka Kosiora.

Festiwalowi towarzyszyły liczne atrakcje, w tym pokazy łucznictwa, dziesiątki stoisk ze zdrową polską żywnością, wystawy trofeów myśliwskich i przedmiotów kolekcjonerskich, a także promocje książek związanych z łowieckimi tradycjami,  zorganizowane przy stoiskach Kół Łowieckich. Dostępne były również stoiska Biblioteki Miejskiej w Nisku, KP Policji w Nisku, Urzędu Gminy i Miasta Nisko, Tygodnika „Sztafeta”, Klubu Dian „Wadera” ZO PZŁ Tarnobrzeg i Lasów Państwowych. Na najmłodszych czekały konkursy i zabawy.

Galeria zdjęć