memorial 48W sobotę 8 października 2022 r. w hali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Nisku odbył się V Memoriał Pamięci Bogdana Tofilskiego w Piłce Siatkowej. Patronat nad tym wydarzeniem objął Wiceminister Sprawiedliwości dr hab. Marcin Warchoł. Zorganizowany przez Burmistrza Gminy i Miasta Nisko Waldemara Ślusarczyka  oraz Radnego Powiatu Niżańskiego Andrzeja Tofilskiego turniej siatkowy jest hołdem dla śp.  Bogdana Tofilskiego, zmarłego 27 lutego 2015 r., Radnego Rady Miejskiej w Nisku.

Tuż przed rozpoczęciem rozgrywek, reprezentacja uczestników turnieju udała się na grób śp. Bogdana, gdzie zapaliła znicz pamięci oraz złożyła wiązankę kwiatów. Dokonując uroczystego otwarcia memoriału, Burmistrz Waldemar Ślusarczyk podkreślił, że rozgrywany po raz piąty turniej piłki siatkowej jest wyrazem pamięci o działaniach podejmowanych dla dobra lokalnej wspólnoty samorządowej przez śp. Bogdana, a sportowa rywalizacja to kolejny element tę społeczność integrujący. W wydarzeniu wzięli udział Irena Tofilska – żona śp. Bogdana oraz syn Bartosz.

Wiceministra Sprawiedliwości dr hab. Marcina Warchoła reprezentował Dyrektor Biura Poselskiego i członek Zarządu Powiatu Niżańskiego Karol Wołoszyn, który wraz z Wicestarostą Niżańskim Adamem Mach, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Nisku Marcinem Foltą i Zastępcą Burmistrza Gminy i Miasta Nisko Zbigniewem Kotułą wręczyli drużynom puchary, medale, piłki do gry w siatkówkę oraz statuetki dla najlepszych zawodników turnieju. Mecze piłki siatkowej obserwowali ponadto Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Nisku Marek Pachla oraz Radni Rady Miejskiej: Andrzej Sądej i Sławomir Czwal, a także Prezes Miejskiego Klubu Sportowego Sokół w Nisku Zbigniew Ptak.

Radny Powiatu Niżańskiego Andrzej Tofilski podziękował za organizację tego przedsięwzięcia Burmistrzowi Gminy i Miasta Nisko Waldemarowi Ślusarczykowi, a także zaangażowanym w jego realizację Wiceprzewodniczącemu Rady Miejskiej w Nisku i  Prezesowi Amatorskiego Klubu Sportowego Orkan w Nisku Adamowi Madej oraz Dyrektorowi Niżańskiego Centrum Kultury Sokół w Nisku Radosławowi Maziarzowi.

W turnieju wzięło udział 8 drużyn. W finale wystąpili zwycięzcy półfinałów: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie. W meczu o III miejsce wystąpiły drużyny, które zajęły drugie miejsce w grupach: Leśnik Rudnik i AKS Orkan w Nisku. Po zaciętej walce, 2:0 zwyciężyła drużyna RDLP Lublin. Trzecie miejsce zajęła drużyna Leśnik Rudnik, wygrywając z AKS Orkan Nisko 2:0.

Kolejność drużyn:
Grupa A                                                                                                          Grupa B

1. RDLP Lublin                                                                                                1. RDLP Krosno
2. Leśnik Rudnik                                                                                              2. AKS Orkan Nisko
3. PHU STELLA MAZUR                                                                                  3. Sarzyna
4. Wiklina Rudnik                                                                                            4. Gmina Nisko

Wyniki:

Najlepszy zawodnik turnieju – Przemysław Kubów (RDLP Lublin)

Najlepszy zagrywający – Mikołaj Partyka (Leśnik Rudnik)

Najlepszy broniący – Marcin Rąpała (Orkan Nisko)

Najlepszy blokujący – Marcin Plizga (RDLP Krosno)

Najlepszy atakujący – Kamil Zastawny (RDLP Lublin)

Najlepszy przyjmujący – Tomasz Hołodniak (RDLP Lublin)

Śp. Bogdan Tofilski od 2010 r. do dnia swojej śmierci 27 lutego 2015 r. sprawował mandat radnego Rady Miejskiej w Nisku. W tym okresie pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, często inicjując działania będące odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców gminy potrzeby. W latach 2010-2014 był aktywnym członkiem Komisji Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Komunalnej. W 2014 r. jako członek Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, występował na rzecz aktywności społecznej w sferze kultury. Bogdan Tofilski prowadził własną działalność gospodarczą, był także myśliwym i prezesem Koła Łowieckiego "Bażant" w Nisku. Zapisał się w pamięci jako osoba o wielkiej dobroci, życzliwości i otwartości na drugiego człowieka. 

Rokrocznie, od 2017 r. siatkarze, rodzina oraz przyjaciele Śp. Bogdana Tofilskiego wspólnie rozgrywają turniej piłki siatkowej, mając na uwadze jego zaangażowanie i oddanie sprawom bliskim lokalnej społeczności. 

Zdjęcia: Radosław Maziarz; Mariusz Kowalik

Galeria zdjęć