kiermasz wigilia miejska 22W niedzielę, 18 grudnia 2022 r., na Placu Wolności w Nisku odbyła się impreza pod nazwą „Wigilia Miejska. Nisko od kuchni”. Jest to druga impreza tematyczna będąca częścią przedsięwzięcia „Serce miasta musi bić – ożywienie rynku miejskiego i promocja lokalnych firm”, realizowanego w ramach projektu „Nisko coraz wyżej – podniesienie potencjału ekonomiczno – gospodarczego miasta i konkurencyjności życia w mieście”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014 – 2021.

Wydarzenie rozpoczęło się od przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju. Światełko, będące symbolem pokoju, nadziei oraz pojednania między narodami, trafiło do naszego miasteczka za sprawą harcerzy Hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Nisku. Z rąk harcerzy odebrał je Burmistrz Gminy i Miasta Nisko, pan Waldemar Ślusarczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku, pan Marcin Folta oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Nisku, pan Marek Pachla. Na środku placu zapłonęło ognisko, z którego każdy mógł zabrać płomień do własnego domu i zanieść go innym.

Świąteczną atmosferę zapewniły barwne stoiska wystawiennicze, na których prezentowali się niżańscy przedsiębiorcy, twórcy rękodzieła, Koła Gospodyń Wiejskich, Świetlice Środowiskowo – Profilaktyczne i twórcy z pracowni plastycznych działających w domach kultury w Nowosielcu i Zarzeczu. Przepiękne, pomysłowe ozdoby zachwycały formą i bajeczną kolorystyką. Łowcy unikatowych przedmiotów na pewno nie odeszli z pustymi rękami.  Dużym powodzeniem cieszyły się stoiska z pysznym jadłem świątecznym, a nade wszystko warsztaty lepienia świątecznych pierogów, zorganizowane przez KGW i GW „Koniczynki”. Mroźną pogodę pomogła przetrwać uczestnikom imprezy degustacja gorących pierożków i barszczu.

W klimat bożonarodzeniowy weszliśmy dzięki młodym wokalistom z Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”. Koncert kolęd, pastorałek przygotowała specjalnie na tę okazję pani Alina Bytnar. Koncertowała dla nas nasza niezastąpiona Niżańska Kapela Ludowa, mieliśmy 0także okazję zobaczyć niezwykłe widowisko obrzędowe pod nazwą „Wigilia u Walków”. Zabawna, w pewien sposób wzruszająca, pełna odniesień do tradycyjnych obrzędów ludowych terenu lasowiackiego, inscenizacja teatralna przeniosła nas do dawnej chaty wypełnionej gwarem przedświątecznej krzątaniny i pozwoliła podejrzeć jak niegdyś spędzano wigilijny wieczór. Widowisko przedstawiła grupa obrzędowa Jamniczanki z Jamnicy. Występy na scenie zakończył enargetyczny koncert „Olek Orkiestry” pod batutą Aleksandra Krzosa. Przepiękne, świąteczne utwory popłynęły w zimową przestrzeń miasta i cieszyły słuchaczy, którzy zostali do końca naszej imprezy. Podczas niedzielnego wydarzenia wręczyliśmy nagrody laureatom konkursu na najciekawszą szopkę bożonarodzeniową, organizowanego co roku przez NCK „Sokół”.  Podczas imprezy panowała fantastyczna atmosfera, mimo, że mróz szczypał w uszy. Mamy nadzieję, że spotkanie w przyszłym roku będzie równie udane.

Galeria zdjęć 

---------------------------------------------------------

Działanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Nisko Coraz Wyżej – Podniesienie Potencjału Ekonomiczno – Gospodarczego miasta i konkurencyjności życia w mieście”, dofinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021