Odłsonięcie muralu11 czerwca 2023r. na osiedlu Tysiąclecia odsłonięto mural poświęcony Marii Mireckiej Loryś.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w Sanktuarium pw. św. Józefa Opiekuna Rodzin, po je zakończeniu odsłonięto mural na południowej elewacji budynku mieszkalnego przy ul. Tysiąclecia 8A. Ostatnim punktem uroczystości było spotkanie wspomnieniowe w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”, w którym wystąpił m. in. dr hab. Krzysztof Kaczmarski, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie oraz dr Marcin Gapski – Zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie.

Bohaterka muralu major Maria Mirecka-Loryś ps. „Marta” urodziła się 7 lutego 1916 r. w Ulanowie, a zmarła 29 maja 2022 r. w Warszawie. Wychowała się w Racławicach koło Niska i ukończyła niżańskie gimnazjum. Związana z obozem narodowym weteranka II wojny światowej, wyemigrowała do Chicago, gdzie prowadziła intensywną działalność w organizacjach polonijnych. Za zasługi dla kraju była wielokrotnie odznaczana m.in. srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem AK, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła w 2022 r. jako ostatni dowódca ogólnopolskiej organizacji wojskowej z okresu II wojny światowej (Narodowe Zjednoczenie Wojskowe Kobiet) Symboliczny ścienny „pomnik” niezłomnej weteranki podziemia narodowego, działaczki polonijnej i kresowej powstał w pierwszą rocznicę jej śmierci.

Grafika muralu została zaprojektowana przez Magdalenę Kaczanowską, a jego wykonaniem zajęła się warszawska grupa muralowa Good Looking Studio. Mural powstał w ramach programu „Przestrzeń Dziedzictwa” Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego.

Galeria zdjęć