mobyw2001

mObywatel 2.0 to aplikacja, którą od 14 lipca można bezpiecznie i bezpłatnie pobrać na swój smartfon ze sklepu Google Play i App Store. Nowa aplikacja to przede wszystkim asystent obywatela, dzięki któremu załatwianie spraw urzędowych będzie prostsze i wygodniejsze – bez wychodzenia z domu.

mDowód – wygoda i bezpieczeństwo

Nie ma już obowiązku noszenia ze sobą dowodu osobistego – wystarczy, że wylegitymujesz się mDowodem. Przypominamy, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. mDowodu będzie można użyć w każdej sytuacji: w urzędach, u lekarza, ale też np. gdy wypożyczasz samochód czy sprzęt sportowy.

Nowym dokumentem cyfrowym nie będzie można posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach:

  • gdy będziesz składać wniosek o nowy dowód osobisty,
  • gdy będziesz przekraczać granicę kraju,
  • gdy będziesz załatwiać sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach (to będzie możliwe od 1 września br.).

Serwis mObywatel.gov.pl

Z serwisu mObywatel.gov.pl możesz skorzystać za pomocą przeglądarki internetowej, na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu.

Serwis mObywatel.gov.pl zapewnia m.in.:

  • łatwy dostęp do e-skrzynek pocztowych, dzięki którym skontaktujesz się z administracją publiczną (np. e-Doręczenia, ePUAP),
  • usługę Kierowca i pojazdy, w której znajdziesz szczegółowe informacje na temat swoich pojazdów, uprawnień i punktów karnych,
  • dostęp do Twoich danych z rejestrów państwowych, np. bazy PESEL czy Rejestru Dowodów Osobistych.

 

Janusz Cieszyński, wiceminister cyfryzacji, mówi, że po zgubieniu lub kradzieży telefonu, w którym była zainstalowana aplikacja mObywatel, należy szybko zadzwonić na infolinię nr 42 253 5474. Wówczas dojdzie szybko do zastrzeżenia tego dokumentu.

 

Więcej informacji: Kacelaria Premiera, Rzeczpospolita