dozynki powiatowe 14Rolnicy z Powiatu Niżańskiego 20 sierpnia dziękowali za zebrane plony. Tegoroczne uroczystości dożynkowe odbyły się  na boisku rezerwowym „KS Sparta” w Jeżowem.

Starodawna polska tradycja święta plonów wciąż jest w powiecie niżańskim pielęgnowana, dlatego po raz kolejny zorganizowane zostało najważniejsze święto rolników, będące ukoronowaniem ich ciężkiej pracy. Dożynki zwyczajowo rozpoczęły się od mszy świętej w intencji rolników wraz z poświęceniem wieńców dożynkowych i ceremonią chleba. Nabożeństwo odprawiono w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jeżowem. Następnie korowód z grupami wieńcowymi przemaszerował na boisko, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Dla uczestników dożynek przygotowano wiele atrakcji, w tym konkursy, stoiska promocyjne gmin Powiatu Niżańskiego czy degustacje potraw. W programie znalazły się między innymi muzyczne występy grup wokalnych i zespołów takich jak: Zespół Pieśni i Tańca Racławice, Kapela Ludowa z GCK w Harasiukach, Kapela Ludowa „Jeżowianie” z GCK w Jeżowem, Zespół Wokalny „Jargocianie i „Brokaty z GOK w Jarocinie, Chór Ulanów z GOK w Ulanowie oraz Zespół Wokalny „Szalone Nastki” z GOK w Krzeszowie. Gwiazdą wieczoru był Grzegorz Hyży.

Reprezentantem Gminy i Miasta Nisko wśród gospodarzy i rolników na tegorocznych dożynkach był Jerzy Komsa z Nowosielca. Podczas dożynek nagrodzeni zostali także najlepsi uczniowie z powiatu. Z Gminy i Miasta Nisko był to Aleksander Zaleśny.

Na święcie plonów powiatu niżańskiego w Jeżowem obecni byli m.in. Marcin Warchoł Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Rafał Weber Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Waldemar Ślusarczyk Burmistrz Gminy i Miasta Nisko, Zbigniew Kotuła Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Nisko, Andrzej Tofilski Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudnik, Robert Bednarz Starosta Powiatu Niżańskiego, Radni Rady Miejskiej w Nisku Marek Pachla, Paweł Tofil i Józef Sroka, Burmistrzowie i Wójtowie gmin powiatu niżańskiego oraz mieszkańcy powiatu i regionu. 

Podczas tegorocznych Dożynek Powiatu Niżańskiego wśród wielu atrakcji zorganizowany został konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Nasza gmina reprezentowana była w konkursie przez KGW „Nowosielczanki” z Nowosielca oraz KGW z Racławic. „Nowosielczanki” zajęły II miejsce za swoją oryginalną, dożynkową plecionkę.

Ponadto odbył się konkurs na Tradycyjny Produkt Kulinarny Powiatu Niżańskiego. Swoje potrawy do degustacji  przygotowały gospodynie z KGW „Zarzeczanki” oraz „Nowosielczanki".

Galeria zdjęć