wystawa grafika 11W sobotę, 2 września w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji miało miejsce otwarcie nowej wystawy czasowej, prezentującej grafiki autorstwa Marty Wakuły-Mac.

Marta Wakuła-Mac urodziła się w 1979 roku w Nisku. Ukończyła niżańskie Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego. Jest absolwentką Instytutu Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dyplom z linorytu obroniła w pracowni prof. Jerzego Jędrysiaka.

Zajmuje się grafiką warsztatową, głównie akwafortą oraz linorytem. Mieszka i tworzy w Krakowie, gdzie w Nowohuckim Centrum Kultury prowadzi Otwartą Pracownię Graficzną. Uczy technik takich jak: linoryt, sucha igła, monotypia oraz szablon.

Na wystawie w NCHiT artystka prezentuje prace wykonane na przestrzeni kilku ostatnich lat. Są to najnowsze cykle linorytów w technice redukcyjnej oraz botaniczna seria studium magnolii, a także cykle aktów w technikach wklęsłodrukowych trawionych i suchych.

Wystawę tworzy także seria pejzaży morskich oraz uproszczonych, syntetycznych obrazów o cechach minimalistycznej, współczesnej grafiki, najnowsze drzeworyty, linoryty i monotypie o tematyce botanicznej. W niżańskiej galerii artystka prezentuje też cykl aktów wielkoformatowych w technice linorytu wielobarwnego oraz miniatury graficzne utrzymane w monochromatycznej gamie i linearnej stylistyce.

Prace autorstwa Marty Wakuły-Mac będzie można oglądać w NCHiT do 23 października.

wystawa grafika 10wystawa grafika 9wystawa grafika 8wystawa grafika 7wystawa grafika 6wystawa grafika 5wystawa grafika 4wystawa grafika 3wystawa grafika 2wystawa grafika 1