fot 78„Pocztówka z tamtych lat” – to tytuł najnowszego projektu artystycznego Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”. Od początku września trwały intensywne przygotowania do widowiska teatralnego, by teraz móc zaprosić widzów na nietuzinkowy spektakl, który łączy w sobie grę aktorską, śpiew i taniec.

Oglądając przedstawienie przenosimy się w czasy dwudziestolecia międzywojennego. Opowieść snuta na scenie jest prosta. Młody chłopak przyjeżdża z daleka do Niska w poszukiwaniu pracy, bo przecież właśnie tu pojawiają się wspaniałe perspektywy, głośno o tym, że Nisko to „perła COP-u”. Młody mężczyzna spotyka piękną dziewczynę. Akcja toczy się w jednej z niżańskich restauracji, na plantach i w kinie. Młodzi prowadzą błyskotliwe dialogi, do ich rozmów wtrącają się niekiedy miejscowi. Dowiadujemy się między innymi gdzie najlepiej zjeść, kiedy odbywa się targ, gdzie można spędzić wolny czas. Wnikliwy widz znajdzie mnóstwo odniesień do ważnych faktów z przeszłości Niska. Między młodymi wyraźnie iskrzy. Wszystko wskazuje na to, że romantyczny wątek tej opowieści ma szansę na szczęśliwe zakończenie. Niekwestionowanym atutem przedstawienia są świetnie zatańczone układy taneczne i mażoretkowe. Klimat dawnych lat nie byłby możliwy do odtworzenia bez wokalistów, którzy świetnie wyśpiewali międzywojenne szlagiery. Występom artystów towarzyszą projekcje archiwalnych fotografii, dzięki temu widz spaceruje po dawnym Nisku i spotyka jego mieszkańców. Duże znaczenie mają stroje z epoki i scenografia.

Widowisko wyreżyserowała Maria Bembenek według scenariusza Anny Kiedrzyńskiej. Na scenie zagrali aktorzy: Julia Dziuba, Marcin Tarnawski, Maria Dul, Monika Jagiełło, Monika Sokołowska – Trela, Wiesław Kieżun, Bogusław Pelc, Rafał Stefaniak i Marek Urban. Do choreografii Teresy Śwideckiej Węglarz zatańczyli tancerze Reprezentacyjnej Grupy „Fuks”: Karolina Łaska, Karolina Król, Dawid Maziarz, Patryk Maziarz, Ola Pachla, Martyna Partyka, Oliwia Sarnikowska, Milena Turek, Emilia Wieleba, Natalia Wojtak. Układy dla mażoretkowe przygotowały Maria Gil i Kinga Kaczmarek. Zaprezentowała je Reprezentacyjna Grupa Niżańskich Mażoretek w składzie: Zuzanna Cagara, Małgorzata Kiełb, Agata Madej, Alicja Mazur, Oliwia Olak, Zuzanna Olak, Justyna Zybura, Aleksandra Zych. Wokalistów przygotowała Dorota Nieradka. Na scenie zaśpiewali: Wiktoria Gil, Andżelika Guściora, Oliwia Sarnikowska, Marcin Tarnawski, Emilia Warchoł i Emilia Wieleba.

Scenografię do widowiska wyczarował Radosław Kosek, reżyserem świateł i dźwięku był Dominik Maślach.

Premiera widowiska odbyła się 20 października 2023 r. podczas uroczystej gali z okazji 90. rocznicy nadania praw miejskich Nisku. Kolejne spektakle odbyły się 22, 24 i 25 października. Wzięli w nich udział mieszkańcy naszego miasteczka, w tym także uczniowie niżańskich szkół.

Widowisko zostało zrealizowane przez Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” w ramach projektu „Czas odbudowy i wielkich zmian”. Działanie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Galeria zdjęć